Cevdet Erek’in Bergama Stereo sergisi Almanya’da

23 Eylül 2019

Sanatçı Cevdet Erek‘in “Bergama Stereo” başlıklı mimari ses yerleştirme çalışması 24 Ağustos – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında Ruhrtriennale süresince Bochum-Jahrhunderthalle‘de Turbinenhalle’de sergilendikten sonra 19 Ekim 2019 – 8 Mart 2020 tarihleri arasında da Nationalgalerie im Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin‘de sergilenecek. Sanatçının eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Freunde Guter Musik e.V. ve Nationalgalerie – Staatliche Museen zu Berlin işbirliğiyle, “Works of Music by Visual Artists” serisi kapsamında ve Almanya Federal Kültür Kurumu ana sponsorluğuyla düzenlenen sergi dahilinde eserle ilişki içerisinde oluşturulan, konser ve performanslardan oluşan bir program da yer alıyor.

Cevdet Erek, Bergama Stereo’da şimdi Berlin’de bulunan Bergama Sunağı’nın biçim, içerik ve tarihsel alımlamasından yola çıkarak, bu Helenistik anıtsal yapının yeni bir mimari yorumlamasını yapıyor. Bergama, Batı Anadolu’da, Pergamon antik kentini de içine alan mevcut yerleşim yeri ve ilçenin günümüzdeki adı Erek, sergileme alanını dolduran çok kanallı ses kompozisyonu ile Bergama Sunağı’nın ünlü Gigantomachy frizlerini işitsel olarak yorumluyor. Buradaki ses, ziyaretçilerin mekânda hareket ettikçe akustik olarak algıladıkları bu mimari yapıda merkezi bir rol üstleniyor. Eserin Bochum’daki gösterimi süresince yapılacak 8 performanstan oluşan seri ise 25 Ağustos 2019 tarihinde Cevdet Erek’in “Bergama stereo Variations + Davul Step 2” adlı performansı ve onu izleyen konuşma ile başlayacak.