kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ceviz Ağacı’na Uluslararası 7. Balkan Film Festivali’nden iki ödül

8 Ekim 2021

Faysal Soysal’ın ikinci uzun metraj filmi “Ceviz Ağacı” filmi Uluslararası 7. Balkan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu ve En İyi Film ödüllerine lâyık görüldü.

Filmin oyuncu kadrosunda Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Ali Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, ve Rıza Akın’ın yer alıyor.

Faysal Soysal, Ceviz Ağacı’nın birçok şeyi sembolize ettiğini belirterek; başta filmin karakteri Hayati’nin kendisini, umudu, özellikle sanatsal yaratma cesaretini, kısırlaştırılmış bedeni ve en önemlisi Türkiye’yi sembolize ettiğinin altını çizdi. Filmin yönetmeni Soysal “Osmanlı’nın yıkılmasından sonra 1. Dünya Savaşı’yla ve darbelerle kısır bırakılmak istenmiş, herkesin kurudu dediği kesilip atılması gereken bir ağaç olarak gördüğü bir ülkeyi Türkü, Kürdü, Ermenisi, Rumu, Lazı ve Çerkezi ile bir nesli görmeye ve bunu Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanındaki ilhamla bir yazar üzerinden anlatmaya çalıştım” diyerek filmin hikayesine ve edebiyatla ilişkisine vurgu yaptı.

3 Ekim’de yapılan ödül töreninde Ceviz Ağacı filminde Hayati rolüne çok boyutlu karakter kazandıran Serdar Orçin En İyi Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü cinayetlere kurban giden ve şiddet gören kadınlara adayan Orçin, filmin temel mesajı olan; “insan sadece yaptıklarından değil şahit olup da yapmadıklarından hatta içinden geçirdiklerinden de sorumludur” derdini çok sevdiğini dile getirdi ve böylesine önemli bir rolü kendisine emanet ettiği için filmin yönetmenine teşekkür etti.

En iyi film ödülünü jüri başkanı Atalay Taşdiken’in elinden alan Ceviz Ağacı’nın yönetmen ve yapımcısı Faysal Soysal, filmin ana fikrinin; El Jazire ve TRT’ye Srebrenitsa Soykırımı ve Srebrenitsa Anneleri belgesellerini çekerken ortaya çıktığını ifade etti ve böylesi bir ödülü Balkan temalı bir festivalden almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Soysal ayrıca ödülü o gün doğum günü olan eşine ve tüm annelere adadı.