kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Chronic Liminality projesi başladı

16 Ağustos 2022

Açık Stüdyo koordinasyonunda yürütülen ve Kültür için AlanMitOstBosch Alumni Network ve K2 Güncel Sanat Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen yaratıcı araştırma projesi Chronic Liminality başladı. Proje İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Balıkesir (Ayvalık), Muğla (Bodrum) ve Berlin odaklı uygulamalar ile kurgulanıyor.

Düşünsel temelleri 2020 yılında gerçekleşen Komünitas – İzmir Bağımsız Performans ve Kültür Çalışmaları İşbirliği projesine uzanan Chronic Liminality; kültür-sanat alanında tartışılmaya muhtaç güvencesizlik, yersiz yurtsuzluk, mülksüzlük, yaratıcı ve idari yönetim çelişkisi, sivil toplum ve kültür yönetimi ilişkisi, yeni ifade ve örgütlenme biçimleri türündeki konu başlıklarını sanatçıların ve kültür yöneticilerinin kişisel deneyim ve öznel bakış açıları üzerinden ele alıyor.

İlgili konu başlıkları altında tasarlanan atölye çalışmaları ile alanda kapasite gelişimi ve farkındalık yaratmayı hedefleyen proje; Fatih GençkalMetehan KayanSarp Keskiner ve Şafak Ersözlü tarafından hazırlanan bir belgesel performans ile alandaki aktüel deneyimin izini sürüyor.

Chronic Liminality, deneyime dayalı birbirinden öğrenmenin ancak hemzemin ve güvenli alanlarda mümkün olduğuna ilişkin bir bakış açısı benimsiyor. Bu bakış açısını çeşitli üretken uygulamalar aracılığıyla paylaşmak üzere, yaratıcı uzamlar ve süreçler arasında sıçramalar tasarlıyor.