kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Contemporary Istanbul ekibinde iki yeni isim

12 Mart 2019

Bu yıl 14.’sü 12 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında Akbank ana sponsorluğunda düzenlenecek Contemporary Istanbul, ekibe iki yeni isim katarak yoluna devam ediyor.

2016 yılında Contemporary Istanbul’un sanat direktörlüğüne atanan, ancak geçtiğimiz yıl fuar ile yollarını ayıran Kamiar Maleki‘nin yerine bu yıl Anissa Touati, fuarın sanat direktörlüğünü üstleniyor. Geçtiğimiz yıllarda Ceren ve Irmak Arkman‘ın küratörlüğünü üstlendiği Plugin sergisinin küratörlüğünü ise bu yıl Esra Özkan üstleniyor.

Sanat Direktörü olarak atanan Fransız bağımsız küratör ve sergi düzenleyicisi Anissa Touati, 14. Contemporary Istanbul fuarının genel estetiğini ve kavramsal vizyonunu belirlemekten sorumlu olacak. Contemporary Istanbul Sanat Direktörü Anissa Touati, yeni stratejik ortaklıkların inşası, yerel ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin güçlendirilmesi ve bugüne kadar elde edilen başarıların daha da ileriye taşınması için CI ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini ifade etti. Anissa Touati “14. Contemporary Istanbul fuarında Akdenizlilik kavramı üzerinde düşünecek, geçmişten günümüze kadar Akdeniz havzasının bütünleşik doğasını keşfe çıkacağız.” dedi.

CI sanat fuarı kapsamında düzenlenecek olan ve yeni medya ve dijital sanatlara odaklanan Plugin sergisinin küratörlüğünü bu yıl Esra Özkan üstleniyor. Bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan Plugin, uluslararası bir sanat fuarının geleneksel formatı içinde yeni medyanın farklı sunum olasılıklarını araştıran bir sergi.Anissa Touati

Bağımsız küratör ve sergi düzenleyicisi Anissa Touati, Chalet Society’nin yardımcı yönetmeni sıfatıyla Meksika ile Fransa arasında mekik dokuyor. Touati, çağdaş Meksika sanatının Meksika ve dışında bilinirlik kazanarak gelişmesine yaptığı katkılarla tanınıyor. Batı ve Orta Doğu kültürlerini bir arada özümsemiş eğitimli bir arkeolog olan Touati, yeryüzünü “ülke”, haritadaki ülkeleri de “bölge” olarak tanımlamayı tercih ediyor. Bu bölgeler arasında bağlar kurma hedefiyle yola çıkan Touati, kültürel seyahatlerine durmaksızın devam ediyor, sanatçıların stüdyolarını ziyaret ederek bireysel öyküleriyle bağlantı kuruyor. Touati düzenlediği sergileri samimi bir performans olarak görüyor. Her bir sergi, çoğunlukla coğrafi ve kimlik arayışlarını içeren kendi deneyimlerine bağlanıyor.

Anissa Touati bugüne kadar pek çok uluslararası serginin küratörlüğünü veya eş-küratörlüğünü yaptı. Bunlardan bazıları şöyle: BEMA müzesi ve Studiocurart işbirliğiyle Rashid Karami Uluslararası Fuarı kapsamında gerçekleştirilen Cycles sergisinin Meksika bölümü (Trablusşam, Lübnan); ¿Cómo te voy a olvidar? – Galerie Perrotin (Paris, Fransa); Le sud bébé at musée J1 (Marsilya, Fransa); “Coordenadas” Jesper Just – Anahuacalli Museum (Meksika); Made by 4 hands – OMR Gallery (Meksika); “Romance Atomico” Matias Duville – Galeria Barro (Buenos Aires) ve “A Tall Action is not a height at the Chimney” (New York, ABD).

Touati ayrıca bir dizi kamusal alan projesine de imza attı: Luna Park by Kolkoz; Triangle Walks – Art Basel Miami; Ubik – Zona Maco Mexico bunlardan bazıları. Portekiz’in Grandola bölgesindeki bir heykel parkının kurulmasına katkıda bulunan Touati Damian Ortega, Jose Davila, Danh Vo, Jorge Mendez Blake ve Julian Charrière gibi isimlerin eserlerini parka kazandırdı.

Esra Özkan

bang. Art Innovation Prix by ArtBizTech’in yöneticiliğini ve küratörlüğünü yürüten Esra Özkan 2011 yılından bu yana sanat sektöründe galeri ve müzelerin farklı birimlerinde aktif rol aldı, yurt içi ve yurt dışında bir çok sergide küratör ve direktör olarak görev yaptı. Özkan, dijital sanatlar alanındaki araştırma ve çalışmalarında felsefeyi temel alarak teknoloji, bilim ve sanat arasında bağlar kuruyor.