kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Daire Sanat’ta yeni sergi: “Oradaydı”

9 Mayıs 2019

Daire Sanat, 7 Mayıs – 15 Haziran 2019 tarihleri arasında, küratörlüğünü Yaren Akbal’ın yaptığı ‘Oradaydı’ başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Oradaydı; Damla Sari, Nejbir Erkol, Sedat Akdoğan ve Şener Yılmaz Aslan’ın çalışmalarını bir araya getirerek umut arayışını temellendirmeye çalışırken, bu arayışın sonucunun belirsiz olduğu zamanlardan anlık kesitler sunuyor.

“Oradaydı”, bir özne olmakla beraber, tanık olanı nitelendirir. Birebir yaşanmayan fakat öncesinde görsel ve sözel kaydı olduğunu bildiğimiz tüm durumları, tıpkı yaşayan kişi gibi,  tanık olanı, olmayanı ve olmak istemeyeni de sorgular. Sergi, acı duygusuyla yüzleşen, travmatik olaylara temas eden öznenin, mutlak gerçeği kavramsal bağlamda ele alarak, yeni bir imgeyle var etmesine odaklanır.  Sergiye,  René Le Senne’nin; “Acı, ondan yola çıkmamızı gerektiren somut noktadır. Ve acının karşısında aradığımız da mutluluktan başka bir şey değildir. Tüm düşünce, acı ve mutluluğun somut kutupları arasında kuşatılmıştır.” sözü yol gösterir.

“Oradaydı” acı duygusuyla yüzleşen, travmatik olaylara temas eden öznenin, mutlak gerçeği kavramsal bağlamda ele alarak, yeni bir imgeyle var etmesine odaklanıyor. Çalışmaların her biri, sanatçıların kendi kişisel deneyimlerinden oluşsa da serginin bütününe baktığımızda, toplumsal gerçekliğe dönüşen ve birbirlerini takip eden bir kurguyla sergi mekânında yer alır.