DEPO’da yeni sergi: “Yukarıda sis aşağıda toz bulutu”

31 Ocak 2020

DEPO, 31 Ocak – 29 Mart 2020 tarihleri arasında Anadolu Kültür yürütücülüğünde, görsel sanatçılar Golnar Tabibzadeh ve Merve Ünsal küratörlüğünde devam eden süreç odaklı bir proje olan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu”  projesinin Aysu Arıcan’ın proje koordinatörlüğünde gerçekleşen sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide Sara Abri, Hedieh Ahmadi, Serminaz Barseghian, Şafak Çatalbaş, Didem Erbaş, Forough Fami, Ece Gökalp, Gözde İlkin, Ayfer Karabıyık, Gelareh Kiazand, Neda Razavipour, Setareh Shahbazi, Golnar Tabibzadeh, Merve Ünsal ve Derya Yıldız’ın işleri yer alıyor.

Sanatçıların fikirlerini paylaşabileceği ve yeni iletişim ağları oluşturabileceği bir ortam yaratmak amacıyla oluşturulmuş olan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, yöntem olarak işbirliğine odaklanıyor. 15 katılımcı, Ekim 2019’da üç gün boyunca İstanbul’da biraraya gelerek coğrafi koordinatların kırılgan koşullarında işbirliği içinde çalışmanın ne demek olduğunu müzakere etmeye başladılar. Ocak 2020’nin son günlerinde tekrar biraraya gelecek olan grup, Depo’nun sergi alanı olarak kullanılan iki katına yerleşerek sergileme alanlarında kullanılan yöntem ve temsiller üzerine birlikte düşünecekler.

Bu süreç odaklı çalışmanın çıkış noktası birlikte iyileşme potansiyelleri. Araziyi beden olarak düşünürken yeri ve toprağı bedenin bir uzantısı olarak, bedeni de dahil eden bir şekilde hayal eden sanatçılar, mekânsal ve zamansal yapılandırmalarla ve bu yapılandırmaların dışında çalışmayı önemsediler.

Sanatçılar arasında oluşan diyalogların küçük evrenler oluşturarak başka yerlerdeki diyaloglarla ilişkilenme ihtimali projenin motivasyonlarından. Katılımcılar, coğrafi tanımları sahiplenerek beklentilerle birlikte, beklentilerin ötesinde var olmanın ne demek olabileceği üzerine birlikte düşünüyor.

Depo, iki ay boyunca bu sürecin kayıt, kalıntı ve yapılarına ev sahipliği yapacak. Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, belirsiz zamanların topografisini sahiplenerek yakınlık ve cömertliğin mümkün olduğu anların gerçekleşebileceğine dair bir umut taşıyor.

Proje, Anadolu Kültür yürütücülüğünde, Goethe-Institut İstanbul ve Tahran’ın finansal destekleri ve Chrest Foundation’ın seyahat ve konaklama giderlerine desteği ile gerçekleştirilmiştir.