kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

DEPO’dan sanat izleyicisi atölyesi

8 Kasım 2018

DEPO, 10-11 Kasım 2018 tarihlerinde “Sanat (yapanlar) ve izleyicileri arasında köprüler nasıl kurulabilir” başlıklı atölyeye ev sahipliği yapıyor. Atölyenin yürütücülüğünü Ellis Harikalar Diyarında üstleniyor.

Atölyeye katılım ücretsizdir. Katılımcı sayısının 20 kişi ile sınırlı olması nedeniyle katılımcıların başvuru formunu, iletişim bilgileri ve atölyeye neden katılmak istediklerini anlatan kısa bir motivasyon notu ile birlikte doldurarak başvuru yapması gerekiyor.

Şu anda dünyanın her tarafında, genç ya da yaşlı, çok geniş kitleler akıllı telefonlarda oyunlar oynuyor. Oyunlardan ve oyun tasarımından ne öğrenebiliriz: hedef kitleye nasıl ulaşılıyor ya da kitle bu yaratılarla bağlantı kurmanın yollarını nasıl buluyor? Buradan, sanatla izleyicisi ya da sanat tüketicisi arasındaki mesafeyi kapatmaya yönelik ne tür dersler çıkarabilir ve diğer sanat formlarına nasıl uygulayabiliriz? İnsanları resim, interaktif enstalasyon, performans, VR ve yeni medya işlerinin içine nasıl çekebiliriz? Katılımcılar atölyeye, bu tür köprülerle ilgili iyi veya kötü pratiklerle ilgili örnekleri ya da iyi soruları getirebilirler. Kolaylaştırıcı bir rehberlik eşliğindeki oyunbaz bir yolculuk, olası çözümler, sorular ve diyalog için bizi bir araya getirecek. Estetik, dinamik ve mekanik bilgileri bu uygulamalı atölyede rol oynayacak; sadece örnekler ve teori üzerine konuşulmayacak, katılımcılar takımlar halinde çalışacak.