kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Design Turkey 2016 için başvurular başladı

3 Ağustos 2016

Bir TURQUALITY® programı etkinliği olarak T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile bu yıl 5.’si düzenlenen ve Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi (ICSID) tarafından da desteklenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, bu yıl 18 – 22 Ekim 2016 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nda sahiplerini bulacak. Türkiye’de inovasyon ve markalaşma alanında önemli bir organizasyon olan yarışma için son başvuru tarihi 4 Eylül.

Ödül kategorilerinin; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler olmak üzere 13 sektörü kapsadığı yarışmada, Design Turkey için başvuracak ürünlerin 1 Ocak 2014 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş; tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibinin Türkiye vatandaşı olması gerekiyor.

Ön elemeyi geçen ürünler, 30’u aşkın tasarım otoritesinin yer aldığı uluslararası bir jüri tarafından “İyi Tasarım Ödülü”, “Üstün Tasarım Ödülü” ve gelecekte endüstriye yön verecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, üretim için programa alınmamış tasarım projelerinin değerlendirildiği “Kavramsal Tasarım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride ve sektörel bazda değerlendirilecek. Ürünler; getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirilecek. Kazanan tasarımlar, sergi ve yayınlar aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda tanıtılacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri ve Sergisi’ne ev sahipliği yapacak olan Türkiye Tasarım Haftası bünyesinde de dünyaca ünlü tasarımcılar, üniversiteler, tasarım okulları, sanayici ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenecek olan panel, konferans ve workshoplaryıl içinde düzenlenen tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün ve projelerinin sergi ve defileleri, dünyanın prestijli tasarım yarışmalarında ödül kazanan Türk tasarımları ile tasarım merkezleri ve tasarım ofislerinin ulusal / uluslararası proje sergileri yer alacak.