kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Documenta Archiv’de Goethe-Institut Bursu için açık çağrı

11 Ağustos 2020

Goethe-Institut, documenta archiv ve Kunsthochschule Kassel / University of Kassel, uluslararası genç bilim insanları, araştırmacılar, sanatçılar ve küratörler için 1 Ekim 2020 – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında documenta Institute’ta ortak bir burs programı başlatıyor. İlk edisyon için son başvuru tarihi 7 Eylül 2020.

Ekim 2020’den başlayarak yılda iki kez, her biri – tercihen Avrupa dışı ülkelerden veya sanat bağlamında nispeten az temsil edilen Avrupa ülkelerinden – bir burs sahibi, altı ay boyunca Kassel’e belgesel ile ilgili araştırmalarını yapmak üzere davet ediliyor. Uluslararası öğrenciler, belgesel tarihi ve belgesel arşivinde depolanan modern ve çağdaş sanatın yanı sıra documenta archiv’in ekipleri, geliştirilmekte olan enstitü, Kunsthochschule Kassel ve akademik çevre ile değişimden yararlanacaklar. 

documenta Institute’taki Goethe-Institut bursu, tarih ve çağdaş sanatta belgesel sergilerine çeşitli disiplinlerarası ve uluslararası referansları incelemeyi ve sanat üretimi ile bunlardan ortaya çıkan ağlar hakkında yeni bilgiler edinmeyi sağlıyor. Program, Batı Avrupa / Kuzey Amerika egemen sanat tarihi kanonunu daha da kırmaya ve onu yeni bakış açılarıyla genişletmeye katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kassel’de gerçekleşecek program için ayda 2.000€ değerinde bir burs sağlanıyor. Başvuru sahibinin ideal olarak arşiv araştırması, eleştirel sergi araştırması ve Almanca dil becerileri konusunda en azından B1/B2 düzeyinde okuduğunu anlama deneyimi olmalıdır.