kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Düşüş: koltuk boşluğu” sergisi REM Art Space’te

9 Nisan 2018

REM Art Space, 5 Nisan – 7 Mayıs 2018 tarihleri arasında Firdevs Kayhan ve M. Wenda Koyuncu küratörlüğünde “Düşüş: koltuk boşluğu” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, farklı disiplinlerde üretilen fotoğraf, video, resim ve yerleştirmelerden oluşuyor.

Albert Camus’un Düşüş (La Chute/1956) kitabından ilhamını alan sergi, kitaba atıfla, korkular, sıkıntılar ve kaygılar arasında sıkışıp kalmış bireylerin direnme ve teslim olma pratiklerini kendi iç yaşantısında arayışlarını konu ediniyor.

İlhan Sayın, karakalem desenlerinde medeniyetten matuf dünya hayatının, kırılgan, ölümcül ve geçici izlerini derin bir boşluğa bırakırken, Borga Kantürk’ün “Koltuklar“ serisinden fotoğraflarına eşlik ediyor.

Müge Yıldız, Bulgaristan’daki sanatçı programı sırasında gerçekleştirdiği, 1968 yapımı Amerikan filmi Swimmer’dan ilhamla yarattığı nomad yüzücü videosu yer çekimine karşı direnme metodlarını düşündürüken, İrem Tok’un demirden paletleri ve video yerleştirmesi Müge Yıldız’ın yüzücüsüne tersten bir cevapla karşılık veriyor.

Zeren Göktan’ın “Beklenmedik Hareketler“ serisinden, “Arkabahçe“ ile Osman Nuri İyem’in “Gelecek size uzak gelecek, kayıt kayıt altında“ fotoğrafıları yalnızlığı ve birbaşınalığı savuşturmanın farklı bağlamlardaki imkanslızlığını kayda alıyorlar.

İzlandalı performans sanatçısı Magnús Logi Kristinsson ise “I tried my best to see my name there” isimli videosu ile antrenman yapmadan koşmaya kalkışan bir sanatçının bedensel değişkenliklerin temsilini ifade ediyor.