kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

EUNIC’ten yeni bir müzik festivali: Sound of Europe

9 Haziran 2022

European Union National Institutes for Culture (EUNIC), İstanbul ve Ankara kümelerinin girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ve Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen Sound of Europe, Avrupa’nın yeni seslerini Türkiye’deki dinleyicisi ile buluşturmak üzere yola çıkıyor.

Sound of Europe, Avrupa müziğinin yeni ve başarılı seslerinin sergileneceği kapsayıcı bir seçki ile 10 – 12 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul‘da Alan Kadıköy ve Ankara‘da Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda müzikseverleri bir araya getirecek. Festivale katılım ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Avrupa’dan 12 farklı müzik grubunu Türkiye’den yerel sanatçılarla aynı sahnede buluşturarak ortak bir diyalog ve bir etkileşim platformu oluşturmayı hedefleyen Sound of Europe Festivali, geniş müzikal seçkisiyle tüm müzikseverleri İstanbul ve Ankara’da bir araya getirecek. Festival, cazdan rocka, folktan elektronik müziğe kadar geniş müzikal seçkisiyle farklı performansları sahneye taşıyacak.

Festivalin Alan Kadıköy’de konuk edeceği sanatçılar arasında deneysel, minimal ve etnik tınılardan esinlenerek yaptığı üretimlerle dikkat çeken Cihangir Aslan, içi içine sığmayan pop ve caz doğaçlamaları ile Mushroom Mosis, Türkçe, Ermenice, İngilizce ve Fransızca parçaları ile kültürel kaynaşmanın ve yenilenmenin hikayesini anlatan Collektif Medz Bazar bulunuyor. Ankara’da ise R&B, soul, alternatif pop ve rock’tan seçtiği parçaları kendi yorumuyla sunan Tuğçe Doğu Band, etnik müziğin deneyimli ismi Monika Bulanda Trio ile çağdaş ve geleneksel Napoli müziğinin öğelerini bir arada sunan Emilia Zamuner Trio sahnede olacak.

Festivalde 11 Haziran Cumartesi günü cazın temsilcilerinin ağırlıkta olduğu performanslar dinleyiciyle buluşacak. Aralarında cazın iki virtüöz ismi Henning Sieverts ve Philipp Schiepek, cazın farklı dörtlüsü Eva Klesse Quartett ve alışılmışın dışında sahne performanslarıyla adını duyuran Avusturyalı ekip Purple is The Color’ın da yer aldığı festival programında ayrıca, avangart parçalarıyla SO Duo, enstrümantal cazın modern ve geleneksel çizgilerini özgün bir şekilde sunan Yunus Muti Quartet ile Macar ve Brezilya müziğinin unsurları olan ska, punk, reggae ve funk gibi tarzları bir arada kullanarak dans ve coşku dolu bir konser vadeden Duckshell yer alıyor.

Sound of Europe, 12 Haziran Pazar günü klasik müzikten, dünya müziğine ve hatta pop’a atıfta bulunan Tubonika, Amerikan klasikleri ve caz standartlarının yanında soul müzik ve popüler parçaları yorumlayan Ankara çıkışlı ekip Somel Trio, indie folk türünün yerli temsilcilerinden BAHR, tech-house’un yeni “harika çocuğu” Yo Johnny ve eğlenceli olduğu kadar ayrıntılı, melankolik olduğu kadar dans edilebilir besteleriyle Michel Meis Quartet ile bu seneki ilk edisyonunu sonlandıracak.

Sound of Europe Festivali, EUNIC’in İstanbul ve Ankara üyeleri olan Goethe Enstitüsü İstanbul, Goethe Enstitüsü Ankara, Macaristan Büyükelçiliği Ankara, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi İstanbul, Institut Français İstanbul, Institut Français Ankara, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği,  Danimarka Kültür Enstitüsü İstanbul, Hollanda Ankara Büyükelçiliği & Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği Ankara, İtalya Büyükelçiliği Ankara, Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği’nin ortak girişimi ile düzenleniyor.