kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Flaşbellek’e ABD’den ödül

27 Temmuz 2021

Derviş Zaim’in TRT ortak yapımı filmi “Flaşbellek”, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde düzenlenen 27. Sedona Uluslararası Film Festivali‘nde “En İyi Uluslararası Film” ödülünü kazandı. Film, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculuğun yarattığı dönüşüm serüvenini anlatıyor.

Arap sinemasının ünlü oyuncularından Salah Bakri ile Ali Süleyman’ın yer aldığı filmde ikiliye Husam Chadat ve Sara El Debuch eşlik ediyor. Görüntü yönetmenliğini Andreas Sinanos’un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in, müziğini Marios Takoushis’in yaptığı film, 2019’da Gaziantep ve Konya’da çekildi. “Flaşbellek”, festival süreçlerini tamamladıktan sonra 2022’de seyirci ile buluşacak.

“Flaşbellek”, 2020 yılında Fransa’da 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivali’nde “Genç Jüri Ödülü”nü kazanmış ve 12 – 19 Temmuz 2021 tarihleri arasında yine Fransa’da CCAS (Social Activities of Energy) adlı kurumun organizasyonu ile salonlarda seyirci ile buluşmuştu.