kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri 77’de yeni sergi: “paperworks”

18 Mart 2022

Galeri 77, 10 Mart – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kirkor Sahakoğlu’nun “paperworks” başlıklı kişisel sergisisine ev sahipliği yapıyor. “paperworks”, pandemi günlerinde üretmek ve her şeye rağmen hayata tutunmak nasıl olmalı sorusuna, Kirkor Sahakoğlu’nun verdiği cevaplarla oluşturuldu.

Alışılagelmiş çalışma mekânlarının uzağında, alışılagelmiş malzemelerin yokluğunda özüne dönmenin bir kurtarıcı olduğunu keşfeden Sahakoğlu, kumaşları, tuvalleri ve hatta her şeyi bir yana bırakıp çok eskilere, çağlar öncesine gidip, kâğıda sığınarak “paperworks” serisini yarattı.


İnsanın kâğıt ile bir sadakat ilişkisi olduğunu düşünen Sahakoğlu “paperworks”ün yaratılma hikâyesini “Yaşadığımız olağanüstü süreç belleklerimizde yer etti ve ben de bu dönemi belleğin kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük payı olan kâğıt ile kayıt altına almaya çalıştım. Her resme bir özgün baskı mantığıyla yaklaştığımda tıpkı baskı kalıplarını imha edercesine “sınırlı – sayılı” ürettiğim bu resimler bir dönemin tanıkları olarak koleksiyonda yerlerini aldılar.” diye anlatıyor. Etki ve tepkinin çok sadeleştiği, elde avuçta ne varsa onunla yetinildiği bu çalışma dönemi, belki de azın çokluğunu, sadenin mükemmelliğini bir kez daha hatırlatıyor.

Serinin dikkat çekici etmenlerinden biri de eserlerin kare formunda üretilmiş olması. Sahakoğlu, “Kare formunun, ana rahminde çalışırcasına, en çok kendimi özlediğim hatta yeniden keşfettiğim bu işlerin, hiyerarşiyi tamamıyla reddetmemin bir sonucu olarak çıktığını düşünüyorum. Çünkü kare formunun en belirgin özelliği ölçü ve sayıların olmaması. Her tarafı eşit olduğunda artık ne ölçünün bir önemi vardır ne de sayılar barındırır. Büyük ya da küçüktür, her şey aynıdır. Dikey-yatay, cisim-mekân gibi temel karşıtlıkların var olmadığı bir uyum sistemidir. Kare sayesinde huzur ve güveni yaşadım. Geleceğe ümit dolu bakabildim hatta belki de direndim.” diyor.

Sergi, Kirkor Sahakoğlu’nun pandeminin başladığı 2020 yılında, atölye imkanlarından uzak ‘evde kal’dığımız bir süreçte üretmeye başladığı kâğıt işler arasından titizlikle seçilmiş 72×72 cm ile 24×24 cm arası farklı boyutlarda kare formlu kâğıt eserlerden oluşmakta.