kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Genco Gülan’ın “Eklektik” başlıklı sergisi Pintura Urla Sanat Galerisi’nde

7 Ekim 2019

Pintura Urla Sanat Galerisi5 Ekim – 3 Kasım 2019 tarihleri arasında, sanatçı ve teorisyen Genco Gülan’ın “Eklektik” başlıklı kişisel sergisine Be-Contemporary organizasyonuyla ev sahipliği yapıyor.

Sergide Gülan’ın ‘Geleceğin Arkeolojisi’, ‘Metafora’, ‘Dijital Hayalet’, ‘Picasso’dan Sonra’ serilerinden resim, heykel, seramik, video ve çizimler yer alıyor.

Serginin başlığı olarak seçilen ‘eklektik’, Latince kökenli bir kelime. TDK kelimenin anlamını ‘seçmeci’ olarak belirtiyor, Gülan ise kavramın ‘seçki’ çağrışımına yaslanıyor. Sanatçı serginin başlığını hem sergiyi kurma biçimini hem de üretim süreçlerini tanımlamaya çalışarak seçti. Kavramı bir şekilde Urla’lı düşünür Anaksagoras’ın; “Her şey, her şeyin içindedir” kavramı ile de ilişkilendirmek mümkün. Serginin alt başlığı olarak kabul edebileceğimiz kilit kelimeler ise: Arkeoloji, ege, pop kültür, deniz, teknoloji ve sanat tarihi olarak sayılabilir.

Gülan bu sergi için özellikle İzmir’de ve/veya İzmir için ürettiği işlerden bir seçki hazırladı. İlk başta birbirlerinden çok farklı gibi görülebilecek parçaları birbirleri ile ilişkilendiren bağlantı ise deneysellikleri ve altlarında yatan benzer düşünsel alt yapı. Serginin sürprizi ise sanatçının Urla’da bulunan Klazomenai Antik Kenti’nden çıkan kalıntıların üzerinde yer alan 2500 yıllık figürleri yorumladığı bir dizi kâğıt üzerine mürekkep çizim ve boyama…

Genco Gülan ayrıca 7 Ekim 2019 Pazartesi günü 10:00 – 12:00 saatleri arasında, Prof. Dr. Alev Parsa davetiyle Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde “Açılış Dersi” gerçekleştirecek. Gülan, bu derste çağdaş sanata yaklaşımını ve üretim pratiklerini tarif etmeye çalışacak.