kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Gezen Sinema Tırı” yollarda

7 Ağustos 2020

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan, başta çocuklar olmak üzere  herkesi ‘ücretsiz’ olarak sinemayla buluşturmayı hedefleyen “Gezen Sinema Tırı” yeniden yola çıkıyor.

Yaşadığı coğrafyada sinemaya gitme imkânı bulamayan çocukları sinemayla buluşturmak üzere geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hazırlanan “Gezen Sinema Tırı” bu yıl yine Eylül ayı sonuna kadar şehir şehir gezecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında 7-8 Ağustos tarihlerinde M1 Adana AVM ev sahipliğinde düzenlenen Gezen Sinema Tırı, COVID-19 salgını sonrası alınan önlemlere uygun hale getirildi.

Eklenen teknik ekipmanlarla açık havada ve sosyal mesafeye uygun gösterimler yapmak üzere yeniden düzenlenen Gezen Sinema Tırı’na, gündüz ve gece ışığına uygun 6×4 metre ölçülerinde yeni bir perde ile dış mekânda yayın yapacak ses sistemi eklenerek açık hava izleyici kapasitesi 500’e yükseltildi.

Proje kapsamında gündüz iki seans halinde çocuk filmleri, akşam Türkiye sinemasının iz bırakmış birbirinden değerli filmleri seyircilerle buluşacak.