kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Girl Up projesine The Walt Disney Company’den destek

21 Ağustos 2017

The Walt Disney Company, Birleşmiş Milletler Vakfı bünyesinde 2010 yılından bu yana tüm dünyada kız çocukları ve genç kızlara eğitim ve liderlik alanlarında kendilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamak amacıyla yürütülen Girl Up adlı projeye destek olmak için, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 43 ülkeyi kapsayan bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı.

Disney, 16 ülkeden alanlarında güzel işler yapmış fotoğraf sanatçıları, Disney Prensesler’inden ve onların ilham verici hikayelerinden yola çıkarak yine kendi ülkelerinden seçtikleri genç kızların, başarıya giden yoldaki disiplin, azim ve cesaretlerini ön plana çıkaran fotoğraflarını çekti. 

Projenin Disney Türkiye ayağında ise Türkiye ve dünyada pek çok farklı platformda sanatıyla ön plana çıkan fotoğrafçı Dilan Bozyel ve Olimpiyatlarda Türkiye’yi başarıyla temsil etmekte olan Milli Jimnastikçimiz Tutya Yılmaz ile çalışıldı. Bu fotoğraflar 15 Ağustos‘ta Disney Türkiye Facebook sayfası üzerinden tüm dünyanın beğenisine sunuldu.

15 Ağustos itibariyle, projenin Türkiye ayağında, #HayalleriniYaşaPrenses etiketiyle bu fotoğraflara yapılan her beğeni veya yine #HayalleriniYaşaPrenses etiketi ile kendi hayallerinin fotoğrafını Facebook, Instagram ve Twitter mecralarında paylaşan herkes için Disney, Girl Up projesine 1$ bağışta bulunmuş oluyor. Toplamda 500.000 ila 1.000.000$ arası bağış toplanması hedefleniyor. 

Projenin Türkiye ayağı dahil, çekilen tüm fotoğraflar daha sonra, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde New York’da düzenlenecek bir sergi ile fiziki olarak da ziyaretçilerin bağenisine sunulacak.