kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Gülşah Mursaloğlu 3. Endüstriyel Sanat Bienali’nde

22 Ekim 2020

Labin, Hırvatistan’da düzenlenen 3. Endüstriyel Sanat Bienali bu yıl 10 Ekim – 21 Kasım 2020 tarihleri arasında Branka Bencic, Christian Oxenius ve Gerald Matt’in küratörlüğünde, “Ride into the Sun” başlığıyla gerçekleşiyor.

Bienal’e Türkiye’den Gülşah Mursaloğlu davet edildi. Sanatçının yeni eser üretimini SAHA destekliyor. Mursaloğlu, Bienal’de A Collection of Occurrences in Terrestrial Sequences isimli bir yerleştirme sergiliyor.

Mursaloğlu maddesellik ve zaman üzerine uzun süredir devam ettiği araştırmalarının ışığında, A Collection of Occurrences in Terrestrial Sequences isimli yerleştirmesinde yeraltından iki aktörü; patates ve çamuru bir araya getiriyor. Patetesin zamansallığı kapsamında değişen tarihini inceliyor. Bir zamanlar toprağın altından çıktıktan sonraki uzun ömrüyle öne çıkan patates, şimdilerde geçiciliği sebebiyle tercih edilerek bioplastik üretimininde kullanılıyor. Sergi süresince dönüşüme uğrayacak yerleştirmede, Mursaloğlu’nun sergi için ürettiği çömleklerden yayılan ısıyla patates bazlı plastik yavaşça çözülecek; su ve ısı toprağın altından gelen bu iki malzeme arasındaki etkileşimi sağlayacak.