kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

halka sanat projesi’nde yeni sergi: “Mahalle Bayrak Direkleri Projesi / Galeri Olarak Sokak”

22 Ekim 2019

halka sanat projesi, Artship Initiatives San Franciso işbirliği ile 18 Ekim – 3 Kasım 2019 tarihleri arasında “Mahalle Bayrak Direkleri Projesi / Galeri Olarak Sokak” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Proje, San Francisco merkezli Artship Initiatives’’in Kuzey Oakland’daki Golden Gate mahallesi halkı için mahallelilerle birlikte 1986-1991 tarihleri arasında oluşturulan yarı-kalıcı heykellerden oluşuyor.

Sanat aracılığıyla topluluk oluşturma inşasının örneği olarak tasarlanan bu proje; belirli bir formül olmadan kendi matrisi ve çizgisiyle sanatsal konsept, şekillendirme ve küratörlük becerileri aranmaksızın başladığı şey olmaktan çıkıp kendi sınırlarını aştığı sanatçı ve mahalle halkıyla oluşturulmuş 5 yıllık bir çalışmanın eseridir. Proje; sanatçının rolü nedir ve sanatçı böyle bir mahalle ortamında ne yapar? Yaratıcı süreçlerde sanatçı mahalle halkıyla paylaşılırken sanatsal duyarlılıklar, vizyon ve tutarlı görsel dil nasıl sürdürebilir? sorularını kendi dinamiğinde yanıtlar.