kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

HERITAGE İSTANBUL 2017 başlıyor

25 Nisan 2017

Türkiye’de restorasyon, arkeoloji ve müzecilik teknolojilerini aynı “HERITAGE İSTANBUL”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü desteği ile 27 – 29 Nisan 2017 tarihleri arasında Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

HERITAGE İSTANBUL 2017, üç gün boyunca düzenlenecek eş zamanlı konferanslarda ulusal ve uluslararası duayenleri, kurum temsilcilerini ve uzman akademisyenleri ağırlayacak. TG Expo tarafından organize edilen ve bu yıl 73 firmanın katıldığı fuarın ana başlıkları arasında; “Kültürel Miras” eğitimi-yönetimi, envanterde yeni yöntemler, sergileme ve teşhirde yeni araçlar, arkeloji, restorasyon ve müzecilik teknolojileri geliyor.

HERITAGE İSTANBULMısır arkeolojisi ve tarihi denince ilk akla gelen isimlerden Dr. Zahi Hawass, İtalya ve çeşitli ülkelerdeki birçok tarihi binanın restorasyonu ve korunması projeleri ile Roma Kolezyum’un restorasyonu ve Pompeii’de yer alan Casti Amanti insulasının restorasyon ve valerizasyonu üstlenen Mimar, Sanat Tarihi Profesörü Francesca Brancaccio, Bolonya Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev yapan arkeolog ve sanat tarihçisi, aynı zamanda Karkamış kazılarını yürüten Doç. Dr. Nicolò Marchetti, 2001’den beri müzeler için yenilikçi teknolojiler ve sanal gerçeklik ile uğraşan, aynı zamanda Historium adlı Bruges’teki yenilikçi tarihi müzenin kurucusu ve başkanı olan Dr. Hans Vandamme, Nezih Başgelen, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Dr. Sinan Genim, Coşkun Aral, Sunay Akın, Dr. Halil Onur, Nihat Erdoğan gibi Türkiye’den ve dünyadan yaklaşık 70 konuşmacıyı ağırlayacak

HERITAGE İSTANBUL, konferansların yanı sıra ücretsiz atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak.

28 Nisan 2017, Cuma

Mardin Müzesi Kök Boya Atölyesi

Mardin Müzesi, Heritage İstanbul 2017 kapsamında 28 Nisan 2017, Cuma günü Kök Boya Atölyesi düzenleyecek. Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da 13.30 – 15.30 saatleri arasında sanatçı Filiz Sünnetçioğlu tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmasında ıhlamur, çam veya gürgen ağacından hazırlanmış tahta kalıplar ve bitkilerden elde edilen doğal kök boyalar ile geleneksel baskı sanatının incelikleri katılımcılarla paylaşılacak. Atölyeye katılım ücretsiz .

Yetişkinler İçin Bez Bebek Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, 28 Nisan 2017, Cuma günü Yetişkinler İçin Bez Bebek Atölyesi düzenleyecek. Eğitmen Banu Kurt tarafından 16.00-18.00 saatleri Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da arasında gerçekleştirilecek olan atölye çalışmasına katılım ücretsiz.

29 Nisan 2017 Cumartesi

ÇEKÜL Renklerle Miras Suluboya Atölyesi

ÇEKÜL Akademi standında ayrıca yüksek mimar Y. Metin Keskin yetişkinler için “Renklerle Miras Suluboya Atölyesi” düzenleyecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek eğitim ve atölyeler ile ilgili ön kayıt için HERITAGE İSTANBUL’daki Çekül Akademi standını ziyaret edebilirsiniz.