kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hrant Dink Vakfı 2018 Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu sonuçları belli oldu

19 Aralık 2018

Hrant Dink Vakfı destekçilerinden Dr. Alper Öktem’in girişimi ve katkılarıyla 2010 yılında hayata geçirilen ve 2013 yılı itibariyle kapsamı genişletilerek ismi ‘Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu’ olarak güncellenen fonun yeni kazananları belli oldu.

Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu, 2018 yılında üç araştırma arasında paylaştırıldı:
• Emre Can Dağlıoğlu – Savaş Esiri Arap Askerlerin Gözünden Ermeni Soykırımı
• Toygun Altıntaş – Strategies Of Political Resistance: Ottoman Armenian Women And The Hamidian Regime
• Nanor Kebranian – Memory Laws and Transnational Resistance: Turkish-German Political Representatives and Armenian Genocide Recognition in Germany

2017 yılında Dr. Alper Öktem’in yanı sıra Harry Parsekian’ın da katkılarıyla 1915’te sergilenen ve günümüzün anlayışıyla insan hakları savunuculuğu olarak değerlendirilebilecek vicdanlı davranışların araştırılmasının teşvik edilmesi amaçlanmıştır. 1915’te yaşananların insani boyutlarının günümüze yansımaları, sonraki nesillerde bıraktığı izler ve farklı hatırlanma biçimleri de fon tarafından desteklenecek araştırmaların kapsamına alınmıştır.
Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu’nun 2018 yılı kazananları 10 Aralık günü 2018 yılında Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik fonu jürisi tarafından belirlendi.

Jüri: Hülya Adak (Sabancı Üniversitesi), Taner Akçam (Clark University), Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi), Ayfer Bartu Candan (Boğaziçi Üniversitesi), Valentina Calzolari (Université de Genève), Edhem Eldem (Boğaziçi Üniversitesi), Deniz Kandiyoti (University of London), Raymond Kévorkian (Université Paris-VIII), Kerem Öktem (University of Graz) ve Arus Yumul (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

Fon Kazananlar:

Emre Can Dağlıoğlu: 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı. 2011 yılında Exeter Üniversitesi Enerji Politikaları bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 2017 yılında da Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’ndeki yüksek lisansını tamamlamıştır. Şu anda Stanford Üniversitesi’nde Tarih alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Toygun Altıntaş: 2008 yılında Williams College Tarih ve Politikalar Bilimi Bölümü’nden lisans derecesini aldı. 2010 yılında Chicago Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nden ve 2011 yılında ise Sabancı Üniversitesi Türk Çalışmaları Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. 2018 yılında Chicago Üniversitesi Yakın Doğu Dil ve Uygarlıkları Bölümü’nde tamamladığı doktora tezi “Crisis and (Dis)Order: Armenian Revolutionaries and the Hamidian Regime in the Ottoman Empire (1887-1896)” başlığını taşımaktadır.

Nanor Kebranian: Londra Üniversitesi Queen Mary’deki Hukuk Fakültesi’nde Avrupa ve Karşılaştırmalı Perspektifte Bellek Yasaları için HERA tarafından finanse edilen projede Teori, Tarih ve İnsan Hakları’nda  Doktora Üstü Araştırma Asistanıdır. Doktorasını, Jack Kent Cooke Vakfı ve Oxford’un Clarendon Fonu’ndan oluşan burs desteğiyle Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. Columbia Üniversitesi Orta Doğu, Güney Asya ve Afrika Çalışmaları Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yaptıktan sonra Queen Mary’e katıldı. Burada Osmanlı tarihi, edebi çalışmalar ve insan hakları üzerine araştırmalar yapmakta, yayın çıkarmakta ve ders vermektedir