kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yeni sergi: “Ahşaptan Masallar”

4 Aralık 2019

İstanbul Oyuncak Müzesi, 5 Aralık 2019 – 5 Ocak 2020 tarihleri arasında “Ahşaptan Masallar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergide Veneuzelalı sanatçı Mario Calderon’un ülkesinin geleneklerinden, oyunlarından ve oyuncaklarından esinlenerek yaptığı 42 adet ahşap eser ziyaretçilerle buluşuyor.

Latin Amerika ve Karayipler’deki yaşamı ve oyuncak yapım geleneklerini tanımak için eşsiz bir fırsat olarak, Venezuelalı oyuncak ustası Mario Calderón’un sıradışı eserlerinden oluşan oyuncak sergisindeki eserleri, bizi düşlerimizi özgürleştirmeye, merakımızı beslemeye ve içimizdeki çocuğu canlı tutmaya davet ediyor.

Mario Calderon, 1955 yılında Karakas’ta doğdu. Müzik eğitimi aldı. Ayrıca Merida Los Andes Üniversitesi’nde 8 dönem boyunca tıp öğrenimi gördü. 1988 yılında ahşaptan oyuncaklar yapmaya başladı. Daha sonrasında Pilar’ın Oyuncakları (Juguetes del Pilar) Atölyesi’ni kurdu. 1994’ten bu yana ahşap oyuncak yapma dersleri vermektedir. Ülkesinde ve Venezuela dışında sergileri açılmıştır. Yurtdışındaki sergileri; Miami (Florida), Martinica ve Lizbon’da gerçekleşmiştir. 1996’da Jacobo Borges Müzesi Halk Sanatı ve El Sanatları Birinci Salon Mansiyon Ödülü’nü elde etti.

Calderon bugün Merida’daki atölyesini yine ahşaptan atlıkarınca, akrobat, sirk atları, dansçılar ve aslan terbiyecileri ile zenginleştirmiş durumdadır.  Aslında sanatçı bu işe oyuncaklardan oluşan kişisel bir koleksiyon fikri ile girişti. Mario Calderon’un tüm çocukluk yıllarına topaçlar, kurşun askerler ve oyuncak arabalar eşlik etmişti. Daha sonrasında teknolojinin gelişmesi ile yavaş yavaş ortadan kaybolan çocukluğuna ait bu oyuncakları farklı yerlerde toplamaya başladı.

1988 yılında Merida şehrinde kalmaya ve Pilar’ın Oyuncak Atölyesi’ni açmaya karar verdi. Ayrıca kişisel ve kolektif sergiler yapmaktadır.