kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Tasarım Bienali ve Hollanda Başkonsolosluğu’ndan misafir tasarımcı programı: “Geleceği Tasarlamak”

16 Temmuz 2020

İstanbul Tasarım Bienali, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte Hollanda ve Türkiye’den genç ve sınırlar ötesi paylaşıma açık tasarımcılar için Geleceği Tasarlamak başlıklı bir sanal misafir tasarımcı programı hayata geçiriyor.

Sanal misafir tasarımcı programı, gündelik aciliyetlere yanıt veren iş ya da fikirlerini paylaşmak isteyen her alandan genç tasarımcının katılımına açık. Çalışmalarında işbirliğine dayalı yaklaşımları benimseyen, daha iyi bir geleceğe dair fikirlerini ve pratiklerini tartışarak geliştirmek isteyen tasarımcılar 14 Ağustos 2020’ye dek açık çağrıya yanıt verebilir.

Program kapsamında Türkiye’den ve Hollanda’dan alınan başvurular arasından seçilecek beşer tasarımcı bir çevrimiçi sohbet odasında bir araya gelecek ve deneyimlerini paylaşırken birbirlerinden öğrenecek. Böylelikle yerel bağlamlara özgü gündelik pratikleri iyi yönde, sürdürülebilirlik esaslarını gözeterek değiştirebilecek tasarım fikirlerinin olgunlaştığı sanal bir platform oluşturulacak. Geleceği Tasarlamak, tasarımı bir araç olarak kullanarak gündelik aciliyetlere gelecek için güven tesis eden, güncel ve yaratıcı nesneler ve çevrelerle yanıt vermeyi hedefliyor.

Programda neler var?

31 Ağustos – 7 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sanal misafir tasarımcı programı, ilgili konularda verilecek 5 çevrimiçi derse de sahne olacak. Zoom üzerinden gerçekleştirilecek bu çevrimiçi dersler esnasında akademisyenler ve uzmanlar, endüstriye dair bilgilerini genç tasarımcılarla paylaşacak. Katılımcılar ise yeni projeler için fikir ve yöntem geliştirmeye dair bilgi, beceri ve kapasitelerini keskinleştirme şansına kavuşacak.

Hafta boyunca misafir tasarımcılar bir çevrimiçi sohbet odasında bir araya gelecek, fikirlerini birbirleriyle paylaşacak. Kurulacak Slack kanalı aracılığıyla her an irtibatta kalacak tasarımcılar, anlık etkileşimlerde bulunabilecek. Tasarımcılar çalışma süreçlerini bir tasarım güncesine dökerek görsel makaleler halinde İstanbul Tasarım Bienali’nin Instagram hesabından paylaşma şansını elde edecek.

Seçilen 10 tasarımcıya projelerini başlatmaları ve geliştirmeleri için 300’er Euro sağlanacak.

Başvuru Kriterleri

Açık çağrı sonunda 10 katılımcı (5’i Hollanda’dan, 5’i Türkiye’den) seçilecek.

Tasarımın herhangi bir alanında üniversite düzeyinde eğitim almış, Hollanda’da ya da Türkiye’de yaşayan ve çalışan, 30 yaşın altındaki tasarımcılar başvurabilir.

Aşağıdaki branşlarda faaliyet gösteren tasarımcılar programa başvurabilir, ancak programın kapsadığı tasarım branşları aşağıdakilerle sınırlı değildir:

Moda tasarımı, sistem tasarımı, iç mimarlık, ürün tasarımı, iletişim tasarımı, mimarlık 

Seçim Kriterleri

Başvuranlardan dijital bir alanda çalışabilmeleri, fiziksel deneyimlerin ötesinde düşünebilmeleri bekleniyor.

Sanal Misafir Tasarımcı Programı’na başvurmak isteyenlerin, aşağıdaki belgeleri göndermeleri gerekiyor.

  1. İçinde ilgi alanlarının yer aldığı en fazla 1 sayfalık niyet mektubu
  2. Geçmiş projelerin görsellerinden oluşan portfolyo
  3. Nerede yaşadıklarını da içeren en fazla 200 sözcüklük biyografi

Başvurular tek bir PDF belgesi olarak gönderilmeli, belge adında yalnızca başvuran tasarımcının ismi ve soyadı yazmalıdır.