İstanbul’daki 5 alışılmadık sanat alanı

14 Haziran 2016

The Art Newspaper, İstanbul’daki alternatif 5 çağdaş sanat alanına yer verdi. İstanbul’daki diğer büyük galerileriden farklı olarak bu mekanlar işlev ve konum olarak alternatif sergileme alanları sunuyor.

20 metrekarelik alanı ile Taksim’de yer alan Collectorspace, bir zamanlar evin salonu olan mekanda sergilere ev sahipliği yapıyor.

  • BRM Otopark

Boğazkesen’deki terk edilmiş bu otoparkta, 2015 yılında 14. İstanbul Bienali kapsamında Cevdet Erek’in ses enstalasyonu sergilenmişti. Otopark için alınan yıkım kararı ertelenmiş olmakla birlikte bu alanın farklı performanslar için kullanılacağı belirtiliyor.

Sanatçılar Nancy Atakan ve Volkan Aslan tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen 5533, Unkapanı’nda yer alıyor. 5533 interaktif bir toplanma alanı olmaya hedefliyor. Alanda Protocinema ve alt‘ın direktörü Mari Spirito’nun Proto5533 projesiyle birlikte genç sanatçıların eserleri sergileniyor ve genç sanatçılar sanat profesyonelleri ile bir araya getiriliyor.

9. Uluslararası İstanbul Bienali ile İstanbul çağdaş sanat sahnesine kazandırılan eski tütün deposu, bugünlerde sergi alanı olarak kullanılıyor. Depo; hem sanatsal hem de farklı kültürlere yönelik çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Son dönemlerde Ermeni Soykırımı ve Suriyeli göçmenler ile ilgili sergiler Depo’da gösterildi.

Orhan Pamuk’un aynı adlı kitabından esinlenen müze, 1950-2000 yılları arasındaki popüler Türk kültürüne ait öğeleri de barındırıyor. 2011 yılında Avrupa Yılın Müzesi ödülüne sahip olan Masumiyet Müzesi’nin tarihi 3 katlı binası Çukurcuma’da bulunuyor.