kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KOLİ Art Space’te yeni sergi: “Evcilleşmemiş”

15 Nisan 2022

KOLİ Art Space, 15 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında “Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında Susan Silas’ın “Evcilleşmemiş” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

New York’ta yaşayan Macar asıllı sanatçı Susan Silas’ın üç videosundan oluşan “Evcilleşmemiş / Untamed” sergisinde yer alacak videolar; Leda and the Swan, Aging Venus ve Sleeping Aphrodite mitolojilerdeki sürekli yaşanan karmaşıklığı ve bunun Batı kültürü ile etkileşimini yansıtıyor.

Leda, Pompeii’deki ayakta kalan mozaiklerde, antik heykellerde, Michelangelo’nun resimlerinde ve 20. yüzyıl fotoğraflarında ortaya çıkıyor. Tahammül ettiği hayvansallığın yasadışı bir tasviri mi? Ya da güzelliğiyle Troya Savaşı’na neden olan Helen’in annesi olduğu için mi? Zeus bir kuğu kılığına bürünüp Leda’yı baştan çıkarıp tecavüz etmeye çalışır. Neden bir tanrı yerine kuğu kılığına girip Leda’yı baştan çıkarıp tecavüz etmenin daha kolay olduğu hiçbir zaman açıklanmıyor.

Video, derine dalmak için bir kadın (ve yaşlanan bedeni) öne sürüyor, fakat kuğu tamamıyla bencil ve narsist bir şekilde tüylerini yalıyor. Hangi aktörün av hangisinin avcı olduğunu belirsizleştiren bir sahne yaratıyor. Afrodit Roma için ne ise Venüs de Yunanistan için aynıdır: aşk, güzellik, arzu ve seksin tanrıçası. Aging Venus işinde Venüs’ü yaşlanan bir kadın bedeni temsili olarak öne sürmek ne anlama gelir? Medyada fazlasıyla yayınlanan çıplak kadın imgesine rağmen, aralarında yaşlanan kadınlara rastlamak çok nadirdir. Hermaphroditus, Hermes ve Afrodit’in oğludur. Hermaphroditus peri olan Salmacis’in kendisi ile yakınlaşmak istemesini reddetmesi üzerine, Salmacis bedenlerini birleştirmek için Zeus’un peşine düşer. Louvre ve Uffizi müzesinde sergilenen Uyuyan Afrodit’in mermer heykelleri bu birleşmiş iki bedeni temsil eder. Şaşkınlık, güzellik ve gücü tasvir eden bir bedendir. Heykel, yalnızca zevk içerisinde birleşen aşıkların deneyimlerine değil, aynı zamanda yeni doğmuş bir bebeğe ona daha isimlendirilmeden önce bile atanan erkek ve kadın sınırlarına meydan okuyarak, bedenin cinsiyette akışkan olarak yeniden çerçevelenmesini anlatıyor. Sleeping Aphrodite videosu; heykeldeki bükümlü duruşu benimseyerek, bedeninin sınırlarına karşı bir başkaldırıdır.