kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Leica’nın yeni fotoğraf merkezi bomontiada’da açıldı

8 Ekim 2016

Uzun yıllardır yürüttüğü Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali gibi etkinlikler, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ana sponsorluğu, Sanata Bi Yer gibi projeleri, Pozitif markası, grup şirketleri tarafından desteklenen SALT, Garanti Caz Yeşili, İstanbul Modern Eğitim Programı ve SAHA Derneği gibi birçok alanda kültür-sanata dokunan Doğuş GrubuAra Güler Fotoğraf Müzesi hamlesinden sonra yeni bir fotoğraf iş birliğine daha imza atarak, fotoğraf tarihine damgasını vuran Leica ile önemli bir fotoğraf merkezini hayata geçirdi.

Leica; Los Angeles ve Frankfurt’tun ardından mağaza, galeri ve akademiyi bir araya getiren ve dünyadaki en büyük örneklerinden biri olan yerleşkesini İstanbul’da bomontiada‘da açtı. Dünya üzerinde 200’den fazla şehirde mağazası bulunan Leica’nın bölgedeki ilk mağazası Türkiye’de fotoğrafseverlerin satın alma eğilimlerini değiştirmeyi hedeflemekle birlikte yerel ve uluslararası sanatçıların da bir araya geleceği bir fotoğraf üssü kurmayı planlıyor. Leica, Tarihi Bira Fabrikası’nın yeniden işlevlendirilmesiyle oluşturulan kültür kampüsü bomontiada’da, 20. yüzyıldan itibaren devrim yaratarak yön verdiği fotoğraf tarihinin izlerini sürecek.