kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

L’Internationale’den yeni program: “Our Many Europes” [Avrupalarımız]

18 Şubat 2019

Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale, beş yıllık The Uses of Art [Sanat Kullanımları] projesinin 2017’de tamamlanmasının ardından, Our Many Europes [Avrupalarımız] projesinin çalışmalarını başlattı.

Avrupa Birliği’nin Creative Europe programı tarafından desteklenen proje kapsamında, aralarında SALT’ın da bulunduğu üye kurumlar ve konfederasyon ortakları tarafından Mayıs 2022’ye dek konferans, sergi ve atölye gibi 40’tan fazla program gerçekleştirilmesi planlanıyor.


L’Internationale, hiyerarşik ve merkeziyetçi olmayan bir uluslararasıcılık üzerine kurulu bir konfederasyon; yerel olarak köklü, küresel olarak birbirine bağlı kültürel aracılarıyla farklılıklar ve yatay paylaşımlara değer veren bir sanat alanı öneriyor. Değişik coğrafyalardan yerel hikâyelerin birlikte okunabilmesi adına daha etkili araçlar ve yepyeni yöntemler sunmayı hedefliyor. Konfederasyon, yedi modern ve güncel sanat kurumu (M HKA, Antwerp; Moderna galerija (MG+MSUM), Ljubljana; Van Abbemuseum, Eindhoven; MACBA, Barselona; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Varşova; SALT Araştırma ve Programlar, İstanbul ve Ankara; Museo Reina Sofía, Madrid) ile iki iş birlikçi kurumdan (National College of Art and Design, Dublin; Valand Academy, University of Gothenburg, Göteborg) oluşuyor.