kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

mahalleizmir.com yayında

12 Ocak 2021

Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında, HAYY Açık Alan ve GAPO’nun iş birliğinde Kültür için Alan’ın desteğiyle, İzmir’in farklı semtlerinde yaşayan 9 sanatçının katılımıyla, sanatçıların davet üzerine kendi mahallelerini fotoğrafladığı; farklı disiplinlerden akademisyen, araştırmacı ve kültür profesyonellerinin de kaleme aldıkları metinlerle ‘mahalle’ kavramını yorumladığı ‘Mahalle@İzmir’ projesinin çıktılarına yer veren internet sitesi mahalleizmir.com, Türkçe ve İngilizce çift dilli olarak yayına girdi.

‘Mahalle@İzmir’, son yüzyılda geçirdiği toplumsal ve fiziksel dönüşümlerle kozmopolit yapısı değişime uğrayan İzmir’de bugün deneyimlenen mahalle olgusunu özel-kamusal yaşam, aidiyet, ortak deneyimler, sosyalleşme, doğanın insan eliyle dönüştürülmesi, yapılaşma, kentleşme, kültürel miras, toplumsal bellek gibi farklı boyutları ile belgeleme hedefiyle yola çıkan bir görsel proje.

GAPO’nun ilk olarak 2009’da İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’nin Taşınabilir Sanat programı kapsamında 6 sanatçıyı, 2018’de de Depo’da açılan ‘Geniş Açı: Dergiden Proje Ofisine’ sergisi kapsamında 13 sanatçıyı davet ederek gerçekleştirdiği ‘Mahalle’ projesinin İzmir özelinde yeniden hayat bulduğu ‘Mahalle@İzmir’, İzmir’in farklı sosyoekonomik, kültürel ve coğrafi özelliklere sahip 8 semtinde yaşayan 9 sanatçının mahallelerine fotografik olarak belki de ilk kez bu kadar yakından baktıkları, mahalleleriyle kurdukları veya kuramadıkları bağlarla şekillenen çalışmalardan oluşuyor.

İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeniyle tüm etkinlikleri çevrimiçi mecralarda gerçekleşen proje kapsamında, Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında sanatçılarla yürütülen bire bir editörlük/mentorluk oturumlarının yanı sıra Ekim ayı boyunca herkesin katılımına açık çeşitli etkinlikler de düzenlendi. Bunlardan ilki, 2009 ve 2018’deki ‘Mahalle’ projelerine katılan sanatçılardan sekizinin deneyimlerini paylaştıkları ‘Sanatçı Konuşmaları’ oldu. Bunu, siyaset bilimi, sosyoloji ve coğrafyanın kesişiminde interdisipliner çalışmalar yapan Doç. Dr. Neslihan Demirtaş Milz ile kentsel mekân, mimarlık eğitimi ve temel tasarım alanlarında çalışan Doç. Dr. Tonguç Akış’ın ‘Açık Seminer’leri takip etti. Son olarak da, web sitesinin yayına girmesini takiben, ‘Mahalle@İzmir’ sanatçılarının ürettikleri serilere dair paylaşımlarda bulunduğu ‘Proje Sunumları’ gerçekleşti.

Proje kapsamında üretilen tüm çalışmalara ve kaleme alınan metinlere mahalleizmir.com adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Proje sanatçılarının 2 veya 3 gün boyunca devralarak paylaşımlar yaptığı Instagram hesabı ise önümüzdeki süreçte sanatçıların mentorluğunda üretim yapan mahallelilerin paylaşımları, sitedeki metinleri kaleme alan isimlerin proje çıktılarına dair özel paylaşımları ve diğer sürpriz paylaşımlarla aktif kalmaya devam edecek.​

Sanatçılar: Ali Cem Doğan, Aliye Erkurtulgu, Aslıhan Güçlü, Esin İlmen & U. Oluş Beklemez, Gözde Yenipazarlı, Koray Aykanat, Mert A. Çakır, Sinan Kılıç

Yazarlar: Altuğ Akın & Burak Doğu, Cansu Pelin İşbilen, Neslihan Demirtaş Milz, Tonguç Akış

Editörler: Refik Akyüz & Serdar Darendeliler