kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer üçüncü kez Art Stage Singapur’da

25 Ocak 2018

Art Stage Singapur bu yıl 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenleniyor. Fuara geçtiğimiz iki yıl boyunca Berkay Bugdan’ın solo çalışmalarıyla katılan Mixer, bu yıl, Berkay Bugdan, Sibel Kocakaya ve Alican Leblebici’yi “Güzellik: Tamamen perspektif hakkında mı?” başlıklı temada bir araya getiriyor.

Berkay Bugdan seçkideki işlerinde güzellik konseptini çelik üzerindeki ustalığıyla sorguluyor. Sergide, zamanla çürümeye mahkum olan paslanmış çelikten “ideal güzelliği” sembolize eden iki romantik nü tasvirine, çelikten yapılmış interaktif bir enstrüman heykel eşlik ediyor. Bugdan’ın “Reclamation” başlıklı kişisel sergisinden hatırlanabilecek interaktif heykeli “Shear”, “geçicilik” kavramını ön plana çıkıyor.

Çalışmalarında mekan ve beden-mekan ilişkilerini yeniden tanımlamayı merkeze alan Sibel Kocakaya, Art Stage’deki çalışmalarında doğa görüntülerine gravür ve boyama teknikleriyle müdahale ediyor. Bu müdahale edilmiş görüntüler aynı görüntünün perspektife bağlı olarak kavramsal sürecinin değişimini yansıtıyor. Sanatçının diptik fotoğrafik görsellerinde izlediğimiz gravür ve boyama teknikleri, çalışmalarına yeni bir anlam ve boyut kazandırıyor.

Hiperrealist resimleriyle bilinen Alican Leblebici ise güzellik algısını oyuncak bebek endüstrisi üzerinden ele aldığı işleriyle Art Stage’de yer alacak. Bu bebekler bir yandan güzellik standartlarına dair bir algı dayatırken, tüketim kültüründeki eleştirel yerlerini de korurlar. Leblebici’nin işleri, hızla değişen dünya ve kadın vücudunu idealleştiren ve homojenleştiren teknoloji içinde endüstriyel algılama yönetim araçlarını takip ediyor.