kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mixer’den iki yeni sergi

1 Mart 2018

Mixer, 2 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında 16 sanatçıdan oluşan “Teşbihte Hata Olmaz” isimli sergi ile Eda Soylu‘nun kişisel sergisi “Anneannemin Evinden Kalanlar” başlıklı sergisini izleyiciyle buluşturuyor.

“Teşbihte Hata Olmaz” sergisi yazıya geçirilmiş sözün görsellikle birleştiği noktalarda teşbihin kazandığı yeni anlamlara bakmayı hedefliyor. Sanatçının görsel çalışmasını yazı ile pekiştirdiği imge zenginliklerini araştırıyor. Serginin doğası, ifade etmek istediğini dolaylı yollardan aktarmayı seçen sanatçının teşbihte hata yapma payını saklı tutuyor. Yazı ve renk, malzeme, ışık arasındaki paslaşmanın ön planda olduğu çalışmalar, ironiye kazandırılabilecek yeni açılımların izini sürüyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Emirhan Akın​​Pemra Aksoy​, ​Ruben Aubrecht​​Bengisu Bayrak​​Merve Dündar​, ​Işıl Eğrikavuk​​Leyla Emadi​​Hallederiz İnş.​, ​Seçil Kınay​Kome​t​Alican Leblebici​, ​Furkan Öztekin​, ​Berkay Tuncay, ​Yeşim Us​, ​Denise Winter, ​Deniz Yılmaz.

“Anneannemin Evinden Kalanlar”, Eda Soylu’nun gidenin ardında oluşan boşluğu, arkasında bıraktığı ev, eşyalar ve gölgeler üzerinden algılayabilme çabasıdır. Sanatçı, anneannesinin evinden kalan parçalar ile hafızada kalanları pekiştirirken, gideni eşyalar vasıtasıyla anmanın, eşyalarda aramanın şiirselliğini ortaya koyar.

Sanatçı, anneanne evlerinin ahengini inceler ve bu bütünlüğün içinde, gizliden gizliye duran erimiş perdelerin, seloteyp ile yapıştırılmış vazonun, çıkmış duvar kağıtlarının, sandalyenin kırılmış ahşap oymasının, çatlamış ama atılmamış tabakların varlığını gözlemler. Kırılganlık olarak tanımladığı bu anlara yer verdiği sergide, sanatçı içinde oluşan sızıya bir barınak arayışındadır.