kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nazım Ünal Yılmaz’ın kişisel resim sergisi OJ Art Space’de

16 Mayıs 2018

Çalıştığı sanatçılara yeni sergileme yöntemlerine yoğunlaşmaları için alan yaratmaya çalışan OJ Art Space, 11 Mayıs – 3 Haziran 2018 tarihleri arasında Nazım Ünal Yılmaz‘ın kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Resmin plastik ve tarihi ilkelerine kayıtsız kalırken, onu aynı zamanda kullanan ve onunla çalışan sanatçı, benliğe ve benliğin inşasına da mutlak bir hürmetsizlik gösterir, ancak buna rağmen ikisini birden samimiyetle kesip sonra bir araya getiren resimler, Yılmaz’ın tablolarının temel özelliğidir. Çünkü bir esintiyle rastgele gelmiş gibi görünen firca darbeleri, aslında mutlak noktalara otururlar. Tuvalin yüzeyine belirli bir dikkatsizlikle yaklaşırken, aynı zamanda ona ne kattığının oldukça farkındadır; temkinli bir tatsızlık, kasıtlı amatörlük, keyifsiz renkler, bulanıklık her zaman niyet edilmiştir; yetenek ve ona karşı çalışma arasındaki ikilem/paradoks, Yılmaz’ın resimlerinde bir gerilim yaratır. Sanatçının aynı zamanda, eski olan resim, tarih ve mitlerin klasik çerçevesiyle, yeni olan öznel ve/veya güncel politikanın çatışmasına izin vererek, sanatsal alanın teşhir edilmesine ve duygusal alanların tasvir edilmesine duyduğu ilgi de unutulmamalıdır. Bu şekilde kullanılan teknik ve görsel içerik birbirinin ayna görüntüsü olur; ikisi de devamlı çarpışma halindedir, ikisi de her zaman derinliklerden bir şey çıkarmak için bir şeye karşı çalışır, ve mizah da siklikla buna dahildir”.*

*Marlene Haring