kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Node Center’dan performans sanatı üzerine online kurs

13 Ağustos 2018

Node Center, fikirden uygulamaya performans sanatının küratörlüğünü yapmak isteyen küratör ve sanatçılar için dört haftalık bir online kurs düzenliyor. 11 Eylül – 2 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek kurs için son başvuru tarihi 7 Eylül 2018.

Kurs, performans sanatıyla ilgili küratöryel projeler geliştirmek isteyen küratör ve sanatçılar için tasarlandı. Katılımcılar, bir performans sanatı sergisi düzenlemenin sanatçı teklifi, yasal ihtiyaçlar, kurumsal görüşmeler, kamusal tartışmalar, belgeler, medyada yer alma ve daha fazlasını içeren gerekli aşamalarını adım adım inceleyecek.

Performans sanatı, hem sanat dünyasında hem de hem de ötesinde alışılmadık sanatsal deneyimlere ve siyasette yer almaya dayanıyor. 1960’larda meşru bir sanatsal uygulama olarak kabulünden beri performans sanatı bugün gelişmeye devam ediyor. Öngörülemez ve gelip geçici doğasından ötürü performans sanatının genel sunumu, diğer uygulama konularının arasında sigorta ve güvenlik, sansür, sözleşmeler ve planlamalar gibi küratörler ve sanatçılar için önemli olan kendine has hususlarla anılıyor.