kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nomadmind’dan yeni proje: “tasarım ile / with design”

8 Haziran 2021

Nomadmind tarafından oluşturulan ve Kültür İçin Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi tasarımcıları, İzmir’de dört farklı kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet ediyor.

Projeye davet edilen tasarımcılar Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran, kentte tasarımla ilgili yereli ilgilendiren sorular geliştirilip bu sorular etrafında tasarım odaklı üretimlerini şekillendirecekleri yerleştirme/müdahaleleri, proje kapsamında belirlenen dört bölge olan Konak (Alsancak ve Kemeraltı), Buca ve Bornova ilçelerinde Ağustos ve Eylül ayları içinde belirlenen tarihlerde her Çarşamba kentlinin deneyimlemesine açılacak.

Davetli tasarımcılar tarafından bahsi geçen dört ayrı semtte, kamusal alanda uygulanacak olan yerleştirme/müdahalelerin açılışları, 11 Ağustos, 18 Ağustos, 25 Ağustos ve 1 Eylül tarihlerinde yapılacak. Uygulamaların kamusal alanda kalmaları ve kentli ile etkileşime girmeleri bekleniyor.

İBB Akdeniz Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu, Türkiye Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği İzmir Şubesi, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği ve 4T Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi kapsamında gerçekleştirilecek buluşmalar aracılığıyla İzmir’de katılımcı, etkileşimli ve süreklilik arz eden bir tasarım kültürün oluşmasına katkı sağlanması ve kentliyle kurulacak diyaloglarla gelişebilecek veya güçlenebilecek bir tasarım anlayışı için uygun koşullar yaratılması hedefleniyor. Proje sürecine dair toplanan tüm arşivin ve görsel dökümantasyonun Eylül-Ekim aylarında bir kitaba dönüşmesi ve Kasım ayı içinde yayınlanması planlanıyor.

tasarım ile / with design proje süreci, 9 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 19.00’da tasarımcılar, aktörler ve kentliyi bir araya getiren çevrimiçi bir forum ile başlayacak. Forumda, mimar Şebnem Yücel’in moderasyonu ile mimar H. Cenk Dereli ve endüstriyel tasarımcı Elif Kocabıyık konuşmaları kapsamında İzmir kenti ve tasarım ilişkisi bağlamında görüşlerini paylaşacak. Konuşmaları takiben projenin kavramsal çerçevesinde ortaya atılan sorular forum formatında tüm katılımcılarla birlikte tartışmaya açılacak. Projenin kapanış forumu ise, 8 Eylül 2021 Çarşamba günü proje sürecini aktarmak, İzmir’de yaşayan ve üreten tasarımcılar arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve iş birliklerini artırmak amacıyla gerçekleşecek.