kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

O’Art’tan ilk çevrimiçi sergi: “Şimdi 2021”

17 Şubat 2021

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, Begüm Güney Alkoçlar‘ın küratörlüğünü üstlendiği “Şimdi 2021” başlıklı sergi ile 15 sanatçının, birçoğu pandemi döneminde üretilen eserlerini çevrimiçi bir sergiyle bir araya getiriyor.

Berkay Tuncay, Eda Aslan, Eda Gecikmez, Egemen Tuncer, Erman Gürcüm, Levent Kazgan, Mehmet Dere, Nejat Çınar, Özge Topçu, Sibel Horada, Sinan Borovalı, Soyhan Baltacı, T. Talha Okan, Taylan Sinan Yılmaz ve Zeynep Sümerval’ın eserlerinden oluşan sergi, değişen koşullar, yeni koşullara uyum sağlama ve yaratıcılık üzerine bir ilişkiyi irdeliyor.

Sergi, günümüz gerçekliğinin sanatçılar tarafından yorumlandığı eserleri ile Mart sonuna kadar çevrimiçi olarak Odeabank internet sitesinden izlenebilir. 15 sanatçının 30 çalışması ile gerçekleşen sergide bugüne dair izler taşıyan yapıtlar birçok farklı disiplinden resim, heykel, çizim, dijital modelleme, enstelasyon, hazır nesne-müdahale ile izleyici ile buluşuyor.

Sergi, O’Art’ın mekânı ile sanal ortam arasında yapılandırılan ilk dijital sergi olma özelliğini taşıyor. Salgınla edinilen yeni alışkanlıkların en başında gelen dijitalleşme özünde uzakta olmaya bir övgü değil; iki boyutlu bir ekrandan boşluğa, üç boyutlu mekâna gerçekçi bir giriş kapısı açıyor.

İzleyiciler, sergide bugün küresel salgının sebep olduğu sürreal akışın yarattığı ‘yeni gerçeklik’ kavramının, sanatçının hissi ve düşünsel kavrayışını nasıl etkilediğini görebilecek. Sanatçılar yapıtlarında uyum sağlamak zorunda kaldıkları bu yeni gerçekliği, onun getirdiği çelişkileri farklı ruh halleri ve düşünce biçimleri ile ifade ediyor.