kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Özgür Demirci, Residency Unlimited’in Ağustos ayı programında

4 Ağustos 2016

Çağdaş sanatın yaratımı, sunumu ve yayılımını desteklemek amacıyla yıl boyu sanatçı rezidansları ve kamusal programlar sunan, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Residency Unlimited‘in Ağustos ayı programında Türkiye’den Özgür Demirci de yer alıyor.

Videolar, performanslar, objeler ve alana özgü yerleştirmeler üzerine çalışan Demirci, 1 Ağustos – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında New York‘ta 6 hafta sürecek rezidans programında yetenekli MENA Bölgesi sanatçılarına fon sağlayan sanat inisiyatifi ArteEast desteğiyle katılıyor.

En son sergisi “İthaf Edilmiş” / “Dedicated”, Öktem & Aykut Galeri’de yer alan Demirci’nin çalışmaları, sosyolojik göndermelerle ön plana çıkıyor. Çalışmalarında, detaylara önem vermesi, kişisel ve toplumsal hafızayı kullanması, sanatının izleyicisiyle iletişim kurmasını sağlarken bir yandan da ona tarihi bir bağlam da katıyor.

6 haftalık rezidans programında Demirci, 12 Eylül askeri darbesinden bugüne Türkiye’deki siyasi partilerin seçim vaatlerini ele alan sosyal hafıza bazlı projesi “The Anthology of Promises” adlı alana özgü yerleştirmesi üzerinde çalışacak.