kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pg Art Gallery’nin yeni mekânı ve ilk sergisi: ‘Aşk Mektupları’

13 Nisan 2021

Pg Art Gallery, mekânını Çukurcuma’dan Maslak Atatürk Oto Sanayi’de No.171’e taşıdı. Galerinin yeni konumu; Pg Pop Up, Project 7.8.9 ve Project 7.8.9’a bağlı yeni bir oluşum olan Nextdoor isimli alternatif mekânları ve sanatçı atölyeleri ile aynı sokakta yer alıyor.

Galeri, 5 Nisan – 7 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ayşe Wilson’ın ‘Aşk Mektupları’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ayşe Wilson, sergiyle aynı adı taşıyan ‘Aşk Mektupları’ başlıklı son serisinde karantina ve eve kapanmaya karşı hissettiği belirsiz ve karışık duyguları temel alarak tuval yerine ‘toile de jouy’ adı verilen duvar kağıtlarını kullanıyor. Birbirini tekrar eden kır yaşantısından sahnelerin tasvir edildiği, kendinden desenli bu baskılı duvar kağıtları, pandemi dönemine bir selam niteliğinde.

Bu seride başvurulan ‘toile’ geleneği, pandemi ile birlikte demodeleşmiş pastoral yaşam tarzlarının ve evde eğitimin yanı sıra yemek pişirmek, bahçıvanlık, dikiş-nakış gibi zanaatkârlık gerektiren konuların da yeniden keşfini temsil ediyor. Sanatçı sergide yer alan çalışmalarıyla, maskelerle bezenmiş dünyada, pandemi ile gelen bilinmezlik korkusunun aile içinde yarattığı kaygıları, kişisel farkındalığın artmasıyla birlikte içinde olduğumuz sıkışmışlık ve güvensizlik hissine karşı açtığımız savaşı aktarmayı umuyor.

Kimi sanatçıya ait kimi ise hislerini yansıtan şarkı sözlerinden seçilen rengârenk yazılar, çağdaş hayat tarzımız, bağlanma yöntemlerimiz ve yüksek teknolojiyle donatılmış dünyamız arasındaki katmanları oluşturuyor. Sanatçı, gün geçtikçe kendimizi en güvenli hissetiğimiz alana karşı değişen duygularımızı iyileştirmek için kullandığı mesajları, yine özlemini duyduğumuz doğa tasvirleriyle dolu Fragonard-vari zeminlere uyguluyor.