kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pi Artworks Londra’da yeni sergi: “It still is as it always was (Hala her zaman olduğu gibi)”

20 Şubat 2020

Pi Artworks Londra, 20 Şubat – 28 Mart 2020 tarihleri arasında hikaye anlatımı, kimlik ve kadınlık deneyimi alanlarındaki çalışmalarıyla uluslararası alanda ses getirmiş iki önemli sanatçı Nancy Atakan ve Kalliopi Lemos’un ilk defa bir araya geleceği It still is as it always was (Hala her zaman olduğu gibi) başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Atakan ve Lemos’un ortak üretimleri olan Necklace of Time (Zaman Kolyesi) isimli film ve sanatçıların birçok yeni kişisel çalışmalarının yanı sıra, açılış akşamında Necklace of Time filminden yola çıkan özel bir performansa ev sahipliği yapacak.

Necklace of Time’da, Atakan ve Lemos ritüel benzeri bir performans sergileyerek sonsuz ve şiirsel bir dünyaya adım atarlar. Sanatçılar, boyunlarında taşıdıkları Osmanlı tasarımlarına göndermeler içeren ve Bizans zırhlarını hatırlatan rengarenk mücevherlerle bezeli ağır altın kolyeleri çıkarmaya başlar ve yerlerine yaşanmışlıkları yansıtan küçük işleme kelimeler yerleştirir – Doğum, sevgi, arkadaşlık ve evlilik.

Atakan ve Lemos’un bu sergideki iş birliğinin oluşumu, bir nesilden diğerine aktarılan, sevgi dolu hikayelerin ve hatıraların ‘saklayıcılarının’ sıklıkla kadınlar olmasına ve de kadın ve aile hikayelerine yönelik ortak bir meraka dayanıyor. Yaşamın önemli bir aşamasından diğerine, gençlikten olgunluğa geçerken taşıdıkları kati önem düşünüldüğünde, paylaşılan bu hatıralar çok değerli bir miras.

Hayatın her aşamasında bir yandan önemli şeyler kazanırken bir yandan da kaybetmemiz, Necklace of Time’da Atakan ve Lemos’ın giydiği, özenle işlenmiş kolyelerin dışa vurduğu süsleme ve ikame etme eylemlerinin ritüelliğinde somutlaştırılarak ifade edilir. Olgun bir yaştaki kadın sanatçılar, gençlikte arzulamış olabilecekleri materyalist süslemelere artık ihtiyaç duymadıklarını fark ederler. Şimdi sadece deneyimlerin ve ilişkilerin hatıraları önem taşır ve bu zenginlikler paylaşılıyor olmalarıyla daha değer kazanır. Tıpkı zamanında onlara aktarıldığı gibi, kızlarına ve onların kızlarına uzatılacak ‘mücevherler’ işte bunlardır.