Piknik Works performatif çizimi ile Stockholm’de

11 Kasım 2019

Ürettiği işlerde mekân ve çizim pratiklerine dair deneyler yapmayı hedefleyen Piknik Works, ‘Performatif Çizim’ serisinin ikinci adımı için 11 – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Swedish Institute’ün daveti ile bu kez Stockholm’e gidiyor.

“Living Groundfloors” [Yaşayan Zemin Katları] teması ile, sokakla birebir ilişki içinde olan bir mekânda gerçekleşecek çalışmada hedef, 15 Kasım Cuma akşamı yapılacak olan açılışa kadar aralıksız sürecek bir çizim yoluyla mekânı gündelik hayattan esin alan hikayeler ve düşüncelerle doldurmak. Çizimi hem bedeni, hem de mekânı aktive edici bir performatif eylem olarak gören bu serüvenin amacı, yaratıcı süreci yoğunlaştırmak ve onu sınırların uç noktalarına götürmek, fiziksel-zihinsel dönüşüm ve mekan-çizim arasındaki gizli bağlantıları keşfetmek.

Ocak 2019’da gerçekleşen ilk performans, İstiklal Caddesi üzerinde, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun bahçesinde saklanan ve çok az kişinin varlığından haberdar olduğu konsolosluk şapeli içinde gerçekleşmişti. Şapelin içinde üç gün yaşayan Piknik Works, 72 saat aralıksız çizerek, mekânın tüm iç yüzeylerini mağara duvarları, kilise resimleri ve sanat tarihinden ilham alan, çağdaş fresklerle kaplamıştı.