kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Plug and Play’den Musixen’e yatırım

22 Ocak 2021

Dünyaca ünlü girişimcilik fonu ve teknoloji üssü Plug and Play, 2020 yılında hayata geçerek kendini dijital performans platformu ve pazar yeri olarak konumlayan Musixen uygulamasına, 3 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım yaptı.

Her sene dünya çapında 300’den fazla girişime yatırım yapan ve dünyada yalnızca 20 ülkede ofisi bulunan Plug and Play, müzik ve sahne dünyasının geleceğinin dijitalde olduğunu gören ve 6 aylık yazılım geliştirme süreci sonrası 2020 yılının Mayıs ayında hayata geçen Musixen uygulamasına yatırım yapma kararı aldı. Musixen, dünya genelinde 400’ün üzerinde sermaye fonu ile ortaklığı bulunan Plug and Play’in, Türkiye’deki ilk yatırımlarından olacak.

Dünya çapında pek çok şirketin kurulduktan kısa bir süre sonra milyar dolarlık değere ulaşarak “unicorn” olmasını sağlayan ve yaklaşık 7 milyar dolarlık fonu bulunan Plug and Play, kendi fikrini hayata geçiren girişimciler için eşsiz fırsatlar sunmaya devam ediyor. Google, Paypal, Dropbox ve Soundhound gibi firmaların erken aşama yatırımcısı olan Plug and Play, Musixen’nin de müzik ve sahne sanatları alanındaki potansiyeli nedeniyle yatırım yapma kararı aldı.

Plug and Play’in ortaklarından Alireza Masrour konuyla ilgili “Müzik endüstrisi bu küresel salgının ardından çevrimdışı bir deneyimin çevrimiçi bir ortama geldiği yeni bir çağa dönüşecek. Musixen, bu deneyimleri hayranların bulunduğu yerden bağımsız olarak her yere taşıyor, herkese ulaştırıyor olacak. Plug and Play olarak, dünya devi olma yolculuğunda Musixen‘nin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Plug and Play’in, Musixen’in dünyada global bir oyuncu olma potansiyeline olan inancı ile yapmış olduğu yatırımdan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Musixen’in kurucusu Çağrı Bozay, şu açıklamayı yaptı: “Plug and Play’in Musixen’e yatırımcı olması, Türkiye’nin girişim ekosistemi açısından da çok kıymetli. Silikon Vadisi’nin en önemli aktörlerinden olan fonun Musixen ile başlayan Türkiye yolculuğunda, diğer değer yaratan ve aynı bizim gibi dünyadaki dijital değişimde lider olma potansiyeline sahip olan girişimlere de bir kapı açmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugüne kadar güçlü ve kararlı adımlarla büyüttüğümüz Musixen’i, Plug and Play’in vizyonu ve ağı ile ilk olarak yakın coğrafyamızda sonrasında Avrupa ve Amerika pazarında faaliyete geçiriyor olacağız.”