Protocinema ekibine üç yeni isim

19 Kasım 2019

Protocinema, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile bünyesine üç deneyimli ismi kattığını duyurdu. Tansa Mermerci Ekşioğlu ekibe Uluslararası Hamilik Başkanı olarak katılırken, platformun 2020’de gerçekleşecek sergisinin küratörlüğünü Ulya Soley‘in üstlendiği ve Protocinema 2020 Screening Tour’un küratörlüğünü Aslı Seven’in üstlendiği açıklandı.

Geniş ilişkileriyle ve tecrübesiyle Ekşioğlu, Mütevelli Heyeti, Uluslararası Komisyon Komitesi ve katkıda bulunanlardan oluşan Büyüme Protokolü‘ne desteğin genişletilmesinden sorumlu olacak. Tansa Mermerci Ekşioğlu, SPOT Projeleri’nin kurucu ve genel müdürü, aynı zamanda bir sanat koleksiyoneri ve patronudur. Ekşioğlu, ulusal ve uluslararası gelişmekte olan ve yerleşmiş sanatçıların eserlerinin üretilmesine ve sergilenmesine katkıda bulundu.

Açılışı 10 Ocak 2020’de gerçekleşecek olan, Ulya Soley’in küratörlüğünü üstlendiği ve sanatçı Deniz Tortum, Kathryn Hamilton, Chulayarnnon Siriphol and Pınar Yoldaş’ın yer aldığı “How shall we dress for the occasion?” başlıklı grup sergisi, New York’ta yer alan 601Artspace’de, Protocinema Emerging Curator Series bünyesinde Mari Spirito‘nun danışmanlığında gerçekleşecek.

“How shall we dress for the occasion?”, ölüm ve tükenme arasındaki ilişkiye ve gelecekteki senaryolarla artan takıntılara odaklanıyor. Teknoloji geleceği tahmin etmede daha iyi hale gelirken, bu bilgi iklim krizi, küresel politika ve ekonomi üzerindeki artan etkilerin sürekli yüzleşmesini sağlamak için yetersiz kalmaktadır. Seçilmiş ve görevlendirilmiş işler, ilerlememizi gösteren aynı araçlarla ortaya çıkan soruları ele alıyor.

Diyalog genişletme ve bireyler ve bölgeler arasında karşılıklı anlayışı geliştirme hedefi doğrultusunda, Protocinema, dünya çapında misyon uyumlu ortaklarla yıllık video-sanat gösterimi programlamaya devam ediyor. Protocinema Screening Tour, sanatçıların çalışmalarını yeni izleyicilere taşıyor, dünyanın farklı yerlerinde bulunan sanatçılar ve kültürel üreticiler arasında yeni ve daha güçlü ilişkiler kuruyor. Bu edisyon, inşa edilmiş ortamları “peyzaj” olarak – manzara, deniz manzarası, zihin manzarası – çoklu ölçeklerde tartışacak: insan, kozmolojik ve mikrobiyolojik, herhangi bir zamanda bir arada var olan, sona eren ve başlayan dünyaların çokluğunu vurgulayan.

Aslı Seven, İstanbul-Paris arasında yaşayan ve çalışan bir yazar ve küratördür. Araştırmaları ve projeleri, arazi ve işbirliğine dayalı sanatsal süreçler üzerinde durularak peyzaj ve yapılı çevre içinde somutlaşmış, somut ve somut olmayan şiddet biçimlerine odaklanmaktadır.