kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanat eserlerinin güvenliğini sağlamada yeni teknoloji

22 Şubat 2018

Müze ve sanat merkezlerinde sergilenen nadide eserlerin güvenliğini sağlamak için Sensormatic Türkiye tarafından RFID sistemini sunulmaya başlandı. RFID teknolojisi,  görüntüleme cihazları ve diğer güvenlik sistemleriyle tam entegre çalışarak hem uçtan uca güvenlik sağlıyor hem de sayım işlemlerini çok daha basit hâle getiriyor.

Müzeler ve sanat merkezleri, sergiledikleri nadide eserleri en güncel teknolojilerle korumakla yükümlüler. Dolayısıyla sadece kötü niyetli girişimler değil, ziyaretçilerin izinsiz müdahalelerinin de anında tespit edilmesi ve gerekli uyarının yapılması gerekiyor. Bu amaçla uzun zamandır kullanılan yaylı mekanizmalar, kablolama ve zahmetli bir işçilik gerektiriyor. Üstelik bu yöntem kullanıldığında eserlerin yerini değiştirip, farklı konseptlere ayak uydurmak son derece zahmetli bir hâl alıyor.

Hiçbir kablolamaya gerek duymadan, esere zarar vermeksizin eklenebilen akıllı RFID etiketleri her eserin merkezi bir kontrol ve gözetleme sistemi tarafından görüntülenmesini ve anlık olarak takip edilmesini sağlıyor. Üstelik kablosuz kullanım sayesinde farklı dönemlerde mekânda farklı konseptler tasarlayıp, eserlerin yerini değiştirmek de kolaylaşıyor.

RFID etiketleri, müze ve sanat merkezlerinde kullanılan kapsamlı kamera ve geçiş kontrol sistemleriyle entegre çalışarak, bina içindeki her hareketi kör noktaya yer bırakmadan kontrol ediyor. Sensormatic portföyünde bulunan RFID okuyucu ve antenler, sanat merkezinin kapı ve pencere gibi geçiş noktalarına yerleştirilerek güvenli bir alan meydana getiriliyor. Bakım odası ya da depo gibi eserlerin olağan seyrinde götürüleceği izinli rotalar sisteme tanımlanıyor.

Parçaların çabuk zedelenen yapısı nedeniyle, müze ve sanat merkezlerinde demirbaş sayımlarının da dikkatle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sensormatic’in akıllı etiketleri, bir RFID okuyucu tarafından temassız olarak okunup, doğrulanabiliyor. Böylelikle eserin bulunduğu camekanı açmaya dahi gerek kalmıyor. Sayım sürecinin bu kadar basit ve hızlı hâle gelmesi sayesinde müze ve sanat merkezlerinde günlük sayımlar yapılarak, her türlü olumsuzluk engelleniyor.

Ziyaretçiler eser hakkında bilgiyi mobil uygulamalarında görüntülüyor

Sensormatic akıllı RFID etiketleri ayrıca Beacon ile de uyumlu çalışıyor. Beacon teknolojisini destekleyen etiketler sayesinde müze ve sanat eserleri, ziyaretçilerine yepyeni bir deneyim sunuyor. Eserlerin üzerine yerleştirilen Beacon etiketleri, kendileriyle eşleştirilmiş mobil uygulamaları akıllı telefonlarına indiren ziyaretçiler yaklaştığında bunu algılıyor ve ilgili eser hakkında detaylı bilgi ve içeriği doğrudan ziyaretçinin mobil cihazına yönlendiriyor.