kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Semiha Berksoy’un eserleri Frieze Masters 2018’de

4 Ekim 2018

Galerist, 4 – 7 Ekim 2018 tarihleri arasında, Vigo Gallery işbirliği ile, Türkiye’nin modern kültürünün en önemli isimlerinden ve  Avrupa’nın önde gelen opera sanatçılarından biri olan aktris, performans sanatçısı, şair ve ressam Semiha Berksoy’un tablolarının solo sunumunu Frieze Masters 2018’de sergiliyor.

1939’da, Berlin’deki Richard Strauss’un 75. doğum günü için, Ariadne auf Naxos’ta Ariadne rolünü seslendirerek Avrupa’da sahne alan ilk Türk prima donna oldu. Türkiye’ye döndüğünde, Carl Ebert ile birlikte Türk Devlet Opera ve Balesi’nin kurulmasında yardımcı oldu.

Berksoy yaşamı boyunca resim yapmıştır; kendi kendini eğiten Berksoy’un resimlerinde güçlü, anında ve duygusal bir üslupla ifade edilen, sanatçının öz mitolojisi ve mistik bir dünyadır. Resimlerinde opera ve oyunlardan favori ve önem verdiği karakterler, sahnelerle birlikte derinliği olan kişisel ve bazen de acı veren konular işlenir.