kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Suat Öğüt, Framer Framed’in davetlisi olarak Public Art Amsterdam’da

26 Haziran 2018

Bu yıl 22 Haziran – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında “Pay Attention Please!” başlığıyla ilk edisyonu gerçekleştirilen Public Art Amsterdam, Amsterdam’dan aralarında Framer Framed’in de yer aldığı 11 kurumu, sanata çeşitli yaklaşımları kamusal alanda aynı platformda buluşturmak üzere bir araya getiriyor.

Framer Framed, “Monuments to the Unsung” isimli projesi kapsamında Amsterdam-Noord bölgesinde kamusal alan çalışması yapmak üzere Suat Öğüt, Wafae Ahalouch ve Walid Siti’yi davet etti.

Suat Öğüt’ün “İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları” isimli çalışması Türkiye’den Avrupa ülkelerine göç etmiş 9 kişinin bronz büstlerinden oluşuyor. Bu büstler, Türkiye’den siyasi idealleri nedeniyle göç edip, Hollanda’da ‘gastarbeiders’ (misafir işçi) olarak isimlendirilen göçmenlere bir övgü niteliğindedir. Bugün ise Türkiyeli işçi göçmenler, 1960’lardan itibaren yerleştikleri ve ekonomik katkıda bulundukları Amsterdam-Noord bölgesinden turistlere ve gayrimenkul danışmanlarına yer açmak üzere periferiye itilmişlerdir.