kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

The Pill’in yeni sergisi: Surreal House

22 Haziran 2017

The Pill, 22 Haziran – 22 Temmuz 2017 tarihleri arasında “Surreal House” isimli bir karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Disiplinlerarası ve farklı jenerasyonlardan sanatçıları bir araya getiren sergi, çağdaş sanat içerisinde rastladığımız ve adına ev dediğimiz mekana sürrealizmin objektifinden bakıyor ve sürrealizm içerisinde birbirini besleyen sanatçıların, şairlerin, mimarların ve tasarımcıların çalışmalarından arda kalan skenografk birikimi ve şiirsel kirlilik durumunu da görselleştiriyor.


Sergi,  bir ev ortamını galeri içerisinde tekrar yaratarak, izleyicileri deneyimsel bir yolculuğa ve labirente benzer bu kurguda koleksiyoncunun zihnini ve iç mekanını keşfe davet ediyor.

Surreal House, sürrealist hareketin izini takip ederken, ev mefhumunu bir metafor olarak, tahayyül ve bilinç dışının tezahürü olarak izleyicinin karşına çıkarıyor. Serginin kendine biçtiği hedef bir noktada dengeyi bularak asgari kavramsallık ve drama; asgari retinal olma ve fakat maksimum retinal olma; karanlık ve ışığı birlikte var edebilme gibi edimleri yerine getirebilmek ve sürreal olgu “cadavre exquis”lardan muhtelif bir görselliği yakalayarak “kayıp obje”nin de peşine düşmek.

Sanatçılar :

Avni Arbas – Babi Badalov – Raphaël Barontini – Neil Beloufa – Nejat Devrim – Max Ernst – Ayse Erkmen – Bedri Rahmi Eyüboglu – Daniel Firman- Atilla & Filiz Ozguven Galatali- Leylâ Gediz- Douglas Gordon- Selma Gürbüz – Linder- Eva Nielsen- Jill Magid – Marcel Mariën – Thomas Mailender – Hubert Marot – Ahmet Ögüt – Alex Palenski – Elsa Sahal- Apolonia Sokol- George Tony Stoll – Ali Emir Tapan- Marion Verboom – Guy Yanai