kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Tophane-i Amire’de yeni sergi: Atış Serbest 5

26 Nisan 2019

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden çeşitli yıllarda mezun 17 sanatçı, 26 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Sarnıç Galerileri’nde, Atış Serbest 5 başlıklı bir sergide buluşuyor.

Atış Serbest, 2012 yılında üç öğretim görevlisinin girişimleriyle başladı. Sergilerin çıkış noktası; üniversiteye ait mekanlarının aktif kullanımı vesilesiyle alternatif alanlar açmak ve dönemin baskın küratöriyel algısının dışında kendiliğinden yan yana gelebilmek meziyetiydi.      

Sergide yer alan sanatçılar: Ahu Akgün, Ayça Telgeren, Can Aytekin, Defne Tesal, Devrim Karakuş, Ekin Saçlıoğlu, Erhan Özışıklı, Güçlü Öztekin, Güneş Çınar, Güneş Terkol, Hayri Ağan, Komet, Levent Aygül, Sami Baruh, Volkan Kızıltunç, Yaşam Şaşmazer, Yiğit Altıparmakoğulları.

“Atış Serbest” başlığı, bu kendiliğindenlik durumuna mizahi bir atıfta bulunurken bir taraftan da Tophane-i Amire’nin geçmişteki işlevinin de altını çiziyordu. Seneler içinde yolu Akademi’den geçen farklı disiplinlerdeki çok sayıda sanatçının katılımıyla şekillenen Atış Serbest’in bu sene 5. si düzenleniyor. Tanımlara dayalı başlıklar altında bir araya gelmek yerine ‘bir araya gelebilmeyi’ bir başlık olarak ortaya koyuyorlar.