kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye’den küratör ve sanatçılar 3. Autostrada Bienali’nde

6 Temmuz 2021

3. Autostrada Bienali, “What If a Journey…” başlığıyla 1 Temmuz – 11 Kasım 2021 tarihleri arasında Priştina, Prizren ve Peja’da gerçekleşiyor. Bienalin küratörlüğünü Övül Ö. Durmuşoğlu ve Joanna Warsza üstleniyor. Prizren’deki sergide Türkiye’den Banu Cennetoğlu, Gülsün Karamustafa, Hera Büyüktaşcıyan ve Tevfik Rada yer alıyor. 

“What If a Journey…” bitmemiş olanla ilgili bir sergi. Bir yol, bir elektrifikasyon haritası, bir ev, bir çiçek tarlası, bir hikâye, bir ilişki veya bir ülke olabilir. Eksikliği yanıt vermeye, ilişki kurmaya ve büyümeye davet eden bir sergi. “What If a Journey…” ev sahibi ile misafir arasında, diasporik ile yerel arasında, altyapı ile samimiyet arasında buluşan yolun iki ucunu anlatan bir sergi. “What If a Journey…” aynı zamanda günlük tuzaklardan kurtulmanın bir yolu olarak sanatla ilgili bir sergi. Priştine’nin merkezinden başlayıp, Prizren’de Lumbardhi nehri boyunca devam eden ve Peja’da bir sanat barıyla biten bir yolculuğa çıkarıyor sizi.

Autostrada Bienali 2014 yılında iki sanatçı ve bir pedagog tarafından kuruldu. Kosova’nın Prizren kentindeki tek çağdaş sanat kurumu olarak iki hızda çalışıyor: Biri kamusal alanda iki yılda bir gerçekleşen fiziksel bir sergi, ikincisi ise uzun dönem sergi hazırlık sürecinin halka açık olduğu, sanat eserlerinin yaratılmasını bir öğrenme ve eleştirel düşünme biçimi hâline getiren eski KFOR kampındaki eğitim merkezi.