kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

2 Temmuz 2019

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çerçevesinde projelendirilen ve o günden itibaren düzenlenmeye devam edilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali, bu yıl 10. kez 2 -14 Temmuz 2019 tarihleri arasında ING ana sponsorluğunda düzenleniyor.

Festival programında, döneminin önemli düşünürlerinden, tasavvuf ve halk ozanı Yunus Emre, adını verdiği ilk Türk Oratoryosu’nun müzik ve dansla buluştuğu yorumuyla doğumunun 779. yılında anılacak. Festivalin açılışı 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Turandot” operası ile gerçekleşecek. Özel bir prodüksiyonla uzun yıllar sonra Ankara’da prömiyeri gerçekleştirilen, Aspendos’ta da sahnelenen, Giacomo Puccini’nin vefat ederek son bölümünü tamamlayamadığı bu ölümsüz eser festival kapsamında izlenebilecek. Eseri ünlü İtalyan Rejisör, Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, festivale ilk kez konuk olan Bolşoy Tiyatrosu solistlerinin seslendireceği Gala Konser ile sona erecek.