kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ümit Ünal’ın yeni işleri Istanbul Concept Gallery’de

10 Nisan 2018

Istanbul Concept Gallery, 5 – 30 Nisan 2018 tarihleri arasında yönetmen ve yazar Ümit Ünal‘ın yeni işlerinin yer aldığı “Kuşlar, yüzler ve diğer şeyler” sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Işık Gençoğlu üstleniyor. Sergi, Ümit Ünal’ın 2016 yılında açtığı Mahlukat Bahçesi’nin yer yer naif, karikatürize dünyasından farklı bir resim dünyasını sunuyor.

 

Ünal’ın Antik Yunan ya da Mısır’ın efsanevi yaratıklarını andıran, insan gövdeli ama hayvan ya da nesne kafalı “mahluk”ları, hem Ünal’ın dertlerini hem de sokakta yanımızdan geçen, hatta bazısını çok iyi tanıdığımız insani dertleri dile getiriyor.

Kuşlar serisi, suluboyanın minimal etkisini kullanarak birkaç fırça darbesiyle “hayali kuşlar” yaratıyor. Hurufilerin insan yüzünde harfler bulmasını çağrıştıran Yüzler serisinde ise, hat sanatını andıran biçimde, hayali harfler ve yaldız varak buluşuyor.

Öte yandan, daha hikaye anlatır gibi görünen Storyboards serisi, soyut manzaralarda kaybolmuş oradan oraya savrulan ufacık insanları gösterirken göç ve savaşın acılarına işaret ediyor.