kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Versus Art Project’te yeni sergi

6 Kasım 2018

Versus Art Project, 18 Ekim – 24 Kasım 2018 tarihleri arasında “Layover” başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide Sarah Alagroobi, Rosa Allison, Emma Fineman, Vanya Horwath ve Çağla Ulusoy’un eserleri yer alıyor.

Layover; Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi farklı köken ve kültürlere sahip 5 ülkeden ‘Royal College of Art’, Resim Bölümü, 2018 Yüksek Lisans mezunu 5 kadın sanatçıyı bir araya getiriyor.

20. yüzyılın son on beş yılında dünyaya gelmiş olan bu kadın sanatçıların yapıtları, ortak zemini oluşturan benzer teknik kullanımları ile günümüz resmine dair pek çok şey söylemekte. Pentür tekniği, sanatçıların ortak bir görsel dil aracılığıyla evrenselliği öne çıkarmak adına kültürel etkileri irdelemeleri için serbest bir alan yaratmakta.

Farklı ülkelerde doğup büyümelerine, farklı kültürlere mensup olmalarına rağmen buluştukları düzlemde sanatçılar, günümüzün giderek kutuplaşmış toplumlarında kendi kişisel yolculuklarını dürüst bir şekilde ifade etmelerinin yollarını arıyor. Karşılaştıkları ikilikler, farklılılar ve öngörülemeyen gerçeklikleri kabulleniş biçimleri, günümüz dünyasının jeopolitik belirsizliklerine de bir cevap niteliği taşıyor.

Kimlik, beden, hafıza, ortak köken ve diaspora konularını işleyen yapıtların sergilendiği sergi, izleyiciyi farklılıkları üzerinden ortak sanatsal bir diyalog kurmaya davet ediyor.