kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Volkan Kızıltunç “Yer Demir Gök Bakır” sergisinde

9 Ekim 2018

Selanik Fotoğraf Bienali bu yıl , 25 Eylül – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında “Kapitalist Gerçeklik” başlığıyla düzenleniyor. Bienal kapsamında, sanatçı ve akademisyen Volkan Kızıltunç’un küratörlüğünü üstlendiği ve Türkiye fotoğraflarını merkezine alan “Yer Demir Gök Bakır” isimli bir fotoğraf kitabı sergisi düzenleniyor.

Sergi kapsamında Türkiye’den fotoğraf sanatçılarının çeşitli yayınevlerinden çıkma olan ya da kendi yayınladıkları kitapların yanı sıra farklı ülkelerden fotoğrafçıların Türkiye üzerine hazırladığı fotoğraf kitapları ve İstanbul Photobook Festival sırasında sınırlı sayıda üretilmiş olan çalışmalar da yer alacak. Fotoğraf kitabı formatının Türkiye’deki yolculuğuna katkı sunmak amacıyla Mimar Sinan bünyesinde kurulan FUAM (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından düzenlenen atölyelere de yer verecek olan sergi, Yunanistan Merkez Bankası Kütüphane Galerisinde görülebilir.

Günümüz Türkiyesi’ne dair fotoğraf çalışmalarına odaklanan ve Anadolu’dan geniş bir hikâye perspektifi yaratmayı amaçlayan “Yer Demir Gök Bakır”, ismiyle Yaşar Kemal’in Dağın Öteki Yüzü üçlemesinin ikinci kitabına da göz kırpıyor. Sergideki Türkiye’nin siyasi ve tarihsel geçmişine ve gündemine referanslar taşıyan işler, kentsel dönüşümden toplumsal dönüşüme, dışlanmışlıkların kentsel bağlamdaki izdüşümlerinden kırsaldaki yerel hikâyelere pek çok farklı konuyu bir araya getiriyor.