kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YAYBİR 2020 Eylül/Ekim korsanla mücadele raporu yayınlandı

26 Kasım 2020

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) korsan yayıncılığa karşı açtığı mücadeleye devam ediyor. Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla eğitim kitaplarındaki korsan faaliyetlerin artışı nedeniyle birlik, denetimlerini bu alanda yoğunlaştırdı.

YAYBİR, Eylül ve Ekim ayları içerisinde İstanbul, Ankara, Malatya, Şanlıurfa, Van olmak üzere 5 farklı ilde 33 iş yerinin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. YAYBİR avukatları ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurular sonucu arama izni verilen iş yerlerinde denetimler gerçekleştirildi. 33 işyerinde 132.795 adedi kitap olmak üzere toplam 132.976 korsan materyale el konuldu.

Eğitim kitaplarını fotokopi yoluyla çoğaltan merkezlere yönelik denetimler sıklaştırıldı. Çoğalttıkları kitapları açtıkları Instagram hesapları üzerinden tüm ülkeye dağıtan adresler tespit edildi. Şanlıurfa, Van, Malatya ve İstanbul’daki adreslerde tespit edilen basılı kitapların yanı sıra çok sayıda harici disk ve flaş belleğe el konuldu.

Pandemi sürecinde çevrimiçi satışların artması korsan kitap satıcılarını da bu alana yöneltti. İnternet üzerinden korsan kitap satışı yaptığı tespit edilen adreslere baskınlar düzenlendi. Çok sayıda korsan kitabın depolarda yakalanması sağlandı.

YAYBİR, dijital korsanla mücadelesini Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya uygulamaları, internet siteleri ve çevrimiçi satış platformları olmak üzere her alanda sürdürmeye devam etti. Bu çalışmalar kapsamında 14 satıcının faaliyetinin durdurulması ve mağazalarının kapatılması sağlandı. Ayrıca “PDF” formatında korsan yayın dağıtımına aracı olan internet sitelerinde, Eylül -Ekim aylarında 436 adet dijital korsan içerik erişime engellendi.